Skip to content
A small black gift box tied with a red satin ribbon beside a clear glass bottle on a concrete ledge in hard winter sun

The gift guide, store prices checked Sep 29, 2026

Perfume gifts for a teenage girl

Fresh, sweet and floral bottles and perfume mists for $75 or less.

The short answer

202 fresh, gourmand and floral fragrances and perfume mists on EauIndex have a price of $75 or less. The most wanted is Lancome Miracle Eau de Parfum (2 dupe houses name it as their inspiration), $48.82 for 30 ml; the best value per ml is Guess Girl Eau de Toilette, $23.20 for 100 ml ($0.23 per ml).

Lowest in-stock price at tracked US retailers. Never ranked by commission.

Qualify today
202
Best per ml
$0.23
Best value per ml
Guess Girl Eau de Toilette, $23.20 for 100 ml

The rule: Bottles and perfume mists of 30 ml or more in the Fresh, Gourmand or Floral family, or from celebrity houses; men's lines left out. Price is $75 or less. Ordered by how many dupe houses name each one as their inspiration.

The list

202 fragrances

Keep looking

All gift guides

More gift guides

Questions and answers

What is a good perfume gift for a teenage girl under $75?

202 fresh, gourmand and floral fragrances and perfume mists on EauIndex have a price of $75 or less. The most wanted is Lancome Miracle Eau de Parfum (2 dupe houses name it as their inspiration), $48.82 for 30 ml; the best value per ml is Guess Girl Eau de Toilette, $23.20 for 100 ml ($0.23 per ml).

Which of these perfume gifts for a teen is the best value per ml?

Guess Girl Eau de Toilette at $23.20 for 100 ml, or $0.23 per ml. Within one fragrance the bigger bottle usually costs less per ml, so check the sizes on its page before you buy.

Where do these prices come from?

Prices are the lowest in-stock price at tracked US retailers, checked daily; the store is named on each fragrance page.

How were these picked?

By a rule, not by commission: Bottles and perfume mists of 30 ml or more in the Fresh, Gourmand or Floral family, or from celebrity houses; men's lines left out. Price is $75 or less. They are ordered by how many dupe houses name each one as their inspiration, a public signal of demand. 202 fragrances qualify today.