Skip to content
EAUIndex
ELIZABETH ARDENGreen Tea Strawberry.

Illustration drawn by EauIndex from the listed notes and concentration. Not a product photo.

Elizabeth Arden/Eau de Toilette

Green Tea Strawberry Basil Eau de Toilette

Green Tea Strawberry Basil Eau de Toilette is sold in 50 ml and 100 ml. The brand's list price for 100 ml is $52, or $0.52 per ml. Live retailer prices are being added.

List price, 100 ml

$52$0.52/ml

Elizabeth Arden's own US list price. Live retailer prices appear as feeds connect.

Still gathering price history

The buy-or-wait verdict appears after 30 days of daily retailer prices. We never fill in history we did not see.

Next saleUlta Beauty Fall Haul, until Oct 3, 2026 (on now).Is it worth waiting? →

Before a full bottle

Try it first.

No blind buys: smaller ways to live with Green Tea Strawberry Basil for a week before you commit.

Decants and samples are poured or rebottled by these shops, not by the brand. Prices and stock vary by scent; check before you buy.

No. 01

Sizes and prices

List prices
  • 50 ml 1.7 oz$40brand list price$0.80/ml
  • 100 ml 3.3 ozBest value$52brand list price$0.52/ml
  • The 100 ml costs $12 more than the 50 ml at list price and is 35% cheaper per ml.

Price per ml uses the size printed on the box. Testers, unboxed bottles and gift sets never set the headline price. List prices come from Elizabeth Arden's own US store, checked Sep 27, 2026.

Before a full bottle

Try it first.

No blind buys: smaller ways to live with Green Tea Strawberry Basil for a week before you commit.

Decants and samples are poured or rebottled by these shops, not by the brand. Prices and stock vary by scent; check before you buy.

Price alert

Name your price for Green Tea Strawberry Basil.

We email you once when a US store lists it at or below your price. Store prices start as retailer feeds connect.

Tell me when

One email when it happens, then the alert ends. We confirm your address before anything is sent.

No. 02

The composition

The brand does not list notes for this fragrance on its own site, so we don't either.

Concentration
Eau de Toilette
Family
Freshfrom the name

Sources: Elizabeth Arden site

No. 03

Questions and answers

What is the cheapest price for Green Tea Strawberry Basil Eau de Toilette right now?

Green Tea Strawberry Basil Eau de Toilette is sold in 50 ml and 100 ml. The brand's list price for 100 ml is $52, or $0.52 per ml. Live retailer prices are being added.

Which size of Green Tea Strawberry Basil Eau de Toilette is the best value?

The 100 ml bottle is the best value per ml at Elizabeth Arden's list prices: $0.52 per ml. Price per ml uses the size printed on the box.

Is now a good time to buy Green Tea Strawberry Basil Eau de Toilette?

We give a buy-or-wait verdict after 30 days of daily retailer prices. Price tracking for this fragrance starts when retailer feeds are connected.