Skip to content7,587 fragrances, priced per ml. Never ranked by commission
EauIndex
Three small gifts wrapped in bordeaux and ivory paper with twine, eucalyptus and dried orange slices on a wooden floor

The gift guide, store prices checked Sep 29, 2026

Cologne gifts for him under $100

Men's lines and fragrances marketed for men, full size, for $100 or less.

The short answer

112 full-size men's fragrances on EauIndex have a price of $100 or less. First on the list is Juicy Couture Dirty English For Men Eau de Toilette, $49.95 for 100 ml; the best value per ml is Armaf Odyssey Homme White Edition Eau de Parfum, $23.95 for 100 ml ($0.24 per ml).

Lowest in-stock price at tracked US retailers. Never ranked by commission.

Qualify today
112
Best per ml
$0.24
Best value per ml
Armaf Odyssey Homme White Edition Eau de Parfum, $23.95 for 100 ml

The rule: Full-size bottles (30 ml or more); refills, samples, hair and body products left out. Fragrances the brand markets for men (by label or name). Price is $100 or less. Ordered by how many dupe houses name each one as their inspiration.

The list

112 fragrances

Keep looking

More gift guides

All gift guides

Questions and answers

What is a good men's cologne gift under $100?

112 full-size men's fragrances on EauIndex have a price of $100 or less. First on the list is Juicy Couture Dirty English For Men Eau de Toilette, $49.95 for 100 ml; the best value per ml is Armaf Odyssey Homme White Edition Eau de Parfum, $23.95 for 100 ml ($0.24 per ml).

Which of these cologne gifts for him under $100 is the best value per ml?

Armaf Odyssey Homme White Edition Eau de Parfum at $23.95 for 100 ml, or $0.24 per ml. Within one fragrance the bigger bottle usually costs less per ml, so check the sizes on its page before you buy.

Where do these prices come from?

Prices are the lowest in-stock price at tracked US retailers, checked daily; the store is named on each fragrance page.

How were these picked?

By a rule, not by commission: Full-size bottles (30 ml or more); refills, samples, hair and body products left out. Fragrances the brand markets for men (by label or name). Price is $100 or less. They are ordered by how many dupe houses name each one as their inspiration, a public signal of demand. 112 fragrances qualify today.