Skip to content7,587 fragrances, priced per ml. Never ranked by commission
EauIndex
Three small gifts wrapped in bordeaux and ivory paper with twine, eucalyptus and dried orange slices on a wooden floor

The gift guide, store prices checked Sep 29, 2026

Perfume gifts under $100

Full-size bottles for $100 or less: where most gift budgets land.

The short answer

368 full-size fragrances on EauIndex have a price of $100 or less. The most wanted is Glossier You Rêve Eau de Parfum (4 dupe houses name it as their inspiration), $82 for 50 ml; the best value per ml is Elizabeth Arden Arden Beauty Eau de Parfum, $24.45 for 100 ml ($0.24 per ml).

Lowest in-stock price at tracked US retailers. Never ranked by commission.

Qualify today
368
Best per ml
$0.24
Best value per ml
Elizabeth Arden Arden Beauty Eau de Parfum, $24.45 for 100 ml

The rule: Full-size bottles (30 ml or more); refills, samples, hair and body products left out. Designer, niche, celebrity and Middle Eastern houses; body mists and men's lines left out. Price is $100 or less. Ordered by how many dupe houses name each one as their inspiration.

The list

368 fragrances

Keep looking

More gift guides

All gift guides

Questions and answers

What is the best designer perfume gift under $100?

368 full-size fragrances on EauIndex have a price of $100 or less. The most wanted is Glossier You Rêve Eau de Parfum (4 dupe houses name it as their inspiration), $82 for 50 ml; the best value per ml is Elizabeth Arden Arden Beauty Eau de Parfum, $24.45 for 100 ml ($0.24 per ml).

Which of these perfume gifts under $100 is the best value per ml?

Elizabeth Arden Arden Beauty Eau de Parfum at $24.45 for 100 ml, or $0.24 per ml. Within one fragrance the bigger bottle usually costs less per ml, so check the sizes on its page before you buy.

Where do these prices come from?

Prices are the lowest in-stock price at tracked US retailers, checked daily; the store is named on each fragrance page.

How were these picked?

By a rule, not by commission: Full-size bottles (30 ml or more); refills, samples, hair and body products left out. Designer, niche, celebrity and Middle Eastern houses; body mists and men's lines left out. Price is $100 or less. They are ordered by how many dupe houses name each one as their inspiration, a public signal of demand. 368 fragrances qualify today.