01

The gift guide, store prices checked Sep 29, 2026
Perfume gifts for your wife
Designer and niche bottles for $200 or less, most wanted first.
The short answer
550 full-size fragrances from designer and niche houses on EauIndex have a price of $200 or less. The most wanted is Le Labo Another 13 Eau de Parfum (6 dupe houses name it as their inspiration), $199.95 for 50 ml; the best value per ml is Elizabeth Arden Arden Beauty Eau de Parfum, $24.45 for 100 ml ($0.24 per ml).
Lowest in-stock price at tracked US retailers. Never ranked by commission.
- Qualify today
- 550
- Best per ml
- $0.24
- Best value per ml
- Elizabeth Arden Arden Beauty Eau de Parfum, $24.45 for 100 ml
The rule: Full-size bottles (30 ml or more); refills, samples, hair and body products left out. Designer and niche houses; men's lines left out. Price is $200 or less. Ordered by how many dupe houses name each one as their inspiration.
The list
550 fragrances
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
Keep looking
More gift guides
Questions and answers
What is a good designer perfume gift for my wife?
550 full-size fragrances from designer and niche houses on EauIndex have a price of $200 or less. The most wanted is Le Labo Another 13 Eau de Parfum (6 dupe houses name it as their inspiration), $199.95 for 50 ml; the best value per ml is Elizabeth Arden Arden Beauty Eau de Parfum, $24.45 for 100 ml ($0.24 per ml).
Which of these perfume gifts for a wife is the best value per ml?
Elizabeth Arden Arden Beauty Eau de Parfum at $24.45 for 100 ml, or $0.24 per ml. Within one fragrance the bigger bottle usually costs less per ml, so check the sizes on its page before you buy.
Where do these prices come from?
Prices are the lowest in-stock price at tracked US retailers, checked daily; the store is named on each fragrance page.
How were these picked?
By a rule, not by commission: Full-size bottles (30 ml or more); refills, samples, hair and body products left out. Designer and niche houses; men's lines left out. Price is $200 or less. They are ordered by how many dupe houses name each one as their inspiration, a public signal of demand. 550 fragrances qualify today.