Skip to content
A small black gift box tied with a red satin ribbon beside a clear glass bottle on a concrete ledge in hard winter sun

The gift guide, store prices checked Sep 29, 2026

Perfume gifts for a teenage girl

Fresh, sweet and floral bottles and perfume mists for $75 or less.

The short answer

134 fresh, gourmand and floral fragrances and perfume mists on EauIndex have a price of $75 or less. First on the list is Ariana Grande Cloud, $59.95 for 100 ml; the best value per ml is Elizabeth Arden Arden Beauty Eau de Parfum, $24.45 for 100 ml ($0.24 per ml).

Lowest in-stock price at tracked US retailers. Never ranked by commission.

Qualify today
134
Best per ml
$0.24
Best value per ml
Elizabeth Arden Arden Beauty Eau de Parfum, $24.45 for 100 ml

The rule: Bottles and perfume mists of 30 ml or more in the Fresh, Gourmand or Floral family, or from celebrity houses; men's lines left out. Price is $75 or less. Ordered by how many dupe houses name each one as their inspiration.

The list

134 fragrances

Keep looking

All gift guides

More gift guides

Questions and answers

What is a good perfume gift for a teenage girl under $75?

134 fresh, gourmand and floral fragrances and perfume mists on EauIndex have a price of $75 or less. First on the list is Ariana Grande Cloud, $59.95 for 100 ml; the best value per ml is Elizabeth Arden Arden Beauty Eau de Parfum, $24.45 for 100 ml ($0.24 per ml).

Which of these perfume gifts for a teen is the best value per ml?

Elizabeth Arden Arden Beauty Eau de Parfum at $24.45 for 100 ml, or $0.24 per ml. Within one fragrance the bigger bottle usually costs less per ml, so check the sizes on its page before you buy.

Where do these prices come from?

Prices are the lowest in-stock price at tracked US retailers, checked daily; the store is named on each fragrance page.

How were these picked?

By a rule, not by commission: Bottles and perfume mists of 30 ml or more in the Fresh, Gourmand or Floral family, or from celebrity houses; men's lines left out. Price is $75 or less. They are ordered by how many dupe houses name each one as their inspiration, a public signal of demand. 134 fragrances qualify today.