Skip to content
A small black gift box tied with a red satin ribbon beside a clear glass bottle on a concrete ledge in hard winter sun

The gift guide, store prices checked Sep 29, 2026

Perfume gifts under $50

Full-size bottles for $50 or less, from houses people recognize.

The short answer

245 full-size fragrances on EauIndex have a price of $50 or less. The most wanted is Dolce & Gabbana The One Eau de Parfum (6 dupe houses name it as their inspiration), $42.95 for 30 ml; the best value per ml is Guess Guess Seductive Eau de Toilette, $28.95 for 125 ml ($0.23 per ml).

Lowest in-stock price at tracked US retailers. Never ranked by commission.

Qualify today
245
Best per ml
$0.23
Best value per ml
Guess Guess Seductive Eau de Toilette, $28.95 for 125 ml

The rule: Full-size bottles (30 ml or more); refills, samples, hair and body products left out. Designer, niche, celebrity and Middle Eastern houses; body mists and men's lines left out. Price is $50 or less. Ordered by how many dupe houses name each one as their inspiration.

The list

245 fragrances

Keep looking

All gift guides

More gift guides

Questions and answers

What is a good perfume gift under $50?

245 full-size fragrances on EauIndex have a price of $50 or less. The most wanted is Dolce & Gabbana The One Eau de Parfum (6 dupe houses name it as their inspiration), $42.95 for 30 ml; the best value per ml is Guess Guess Seductive Eau de Toilette, $28.95 for 125 ml ($0.23 per ml).

Which of these perfume gifts under $50 is the best value per ml?

Guess Guess Seductive Eau de Toilette at $28.95 for 125 ml, or $0.23 per ml. Within one fragrance the bigger bottle usually costs less per ml, so check the sizes on its page before you buy.

Where do these prices come from?

Prices are the lowest in-stock price at tracked US retailers, checked daily; the store is named on each fragrance page.

How were these picked?

By a rule, not by commission: Full-size bottles (30 ml or more); refills, samples, hair and body products left out. Designer, niche, celebrity and Middle Eastern houses; body mists and men's lines left out. Price is $50 or less. They are ordered by how many dupe houses name each one as their inspiration, a public signal of demand. 245 fragrances qualify today.