
The gift guide, store prices checked Sep 29, 2026
Perfume gifts under $30
Travel sprays, rollerballs and perfume mists that cost $30 or less.
The short answer
235 travel sizes, rollerballs and perfume mists on EauIndex have a price of $30 or less. The most wanted is Rare Beauty Rare Eau de Parfum (4 dupe houses name it as their inspiration), $30 for 10 ml; the best value per ml is Guess Guess Seductive Eau de Toilette, $28.95 for 125 ml ($0.23 per ml).
Lowest in-stock price at tracked US retailers. Never ranked by commission.
- Qualify today
- 235
- Best per ml
- $0.23
- Best value per ml
- Guess Guess Seductive Eau de Toilette, $28.95 for 125 ml
The rule: Any spray, rollerball or perfume mist of 5 ml or more from a designer, niche, celebrity or Middle Eastern house whose price is $30 or less. Small sizes cost more per ml than full bottles; the per-ml price is shown so you can see by how much. Ordered by how many dupe houses name each one as their inspiration.
The list
235 fragrances
Keep looking
All gift guidesMore gift guides
Questions and answers
What is a good stocking stuffer perfume under $30?
235 travel sizes, rollerballs and perfume mists on EauIndex have a price of $30 or less. The most wanted is Rare Beauty Rare Eau de Parfum (4 dupe houses name it as their inspiration), $30 for 10 ml; the best value per ml is Guess Guess Seductive Eau de Toilette, $28.95 for 125 ml ($0.23 per ml).
Which of these perfume gifts under $30 is the best value per ml?
Guess Guess Seductive Eau de Toilette at $28.95 for 125 ml, or $0.23 per ml. Within one fragrance the bigger bottle usually costs less per ml, so check the sizes on its page before you buy.
Where do these prices come from?
Prices are the lowest in-stock price at tracked US retailers, checked daily; the store is named on each fragrance page.
How were these picked?
By a rule, not by commission: Any spray, rollerball or perfume mist of 5 ml or more from a designer, niche, celebrity or Middle Eastern house whose price is $30 or less. Small sizes cost more per ml than full bottles; the per-ml price is shown so you can see by how much. They are ordered by how many dupe houses name each one as their inspiration, a public signal of demand. 235 fragrances qualify today.