
The gift guide, store prices checked Oct 1, 2026
Perfume gifts under $150
Full-size bottles for $150 or less: room for a niche house or a bigger bottle.
The short answer
803 full-size fragrances on EauIndex have a price of $150 or less. The most wanted is Valentino Donna Born In Roma Eau de Parfum (7 dupe houses name it as their inspiration), $91.95 for 30 ml; the best value per ml is Guess Girl Eau de Toilette, $23.20 for 100 ml ($0.23 per ml).
Lowest price at tracked US retailers; bottles a store shows as sold out are left out (stock checked through the day). Never ranked by commission.
- Qualify today
- 803
- Best per ml
- $0.23
- Best value per ml
- Guess Girl Eau de Toilette, $23.20 for 100 ml
The rule: Full-size bottles (30 ml or more); refills, samples, hair and body products left out. Designer, niche, celebrity and Middle Eastern houses; body mists and men's lines left out. Price is $150 or less. Ordered by how many dupe houses name each one as their inspiration.
The list
803 fragrances
Keep looking
All gift guidesMore gift guides
Questions and answers
What is a good perfume gift under $150?
803 full-size fragrances on EauIndex have a price of $150 or less. The most wanted is Valentino Donna Born In Roma Eau de Parfum (7 dupe houses name it as their inspiration), $91.95 for 30 ml; the best value per ml is Guess Girl Eau de Toilette, $23.20 for 100 ml ($0.23 per ml).
Which of these perfume gifts under $150 is the best value per ml?
Guess Girl Eau de Toilette at $23.20 for 100 ml, or $0.23 per ml. Within one fragrance the bigger bottle usually costs less per ml, so check the sizes on its page before you buy.
Where do these prices come from?
Prices are the lowest price at tracked US retailers today; bottles the store's own page shows as sold out are left out (we check stock daily), and the store is named on each fragrance page.
How were these picked?
By a rule, not by commission: Full-size bottles (30 ml or more); refills, samples, hair and body products left out. Designer, niche, celebrity and Middle Eastern houses; body mists and men's lines left out. Price is $150 or less. They are ordered by how many dupe houses name each one as their inspiration, a public signal of demand. 803 fragrances qualify today.