Skip to content
Black and white: a small paper gift bag with white tissue on a brownstone stoop, the iron railing's shadow across the steps

The gift guide, store prices checked Sep 29, 2026

Perfume gifts under $100

Full-size bottles for $100 or less: where most gift budgets land.

The short answer

600 full-size fragrances on EauIndex have a price of $100 or less. The most wanted is Valentino Donna Born In Roma Eau de Parfum (7 dupe houses name it as their inspiration), $91.95 for 30 ml; the best value per ml is Guess Guess Seductive Eau de Toilette, $28.95 for 125 ml ($0.23 per ml).

Lowest in-stock price at tracked US retailers. Never ranked by commission.

Qualify today
600
Best per ml
$0.23
Best value per ml
Guess Guess Seductive Eau de Toilette, $28.95 for 125 ml

The rule: Full-size bottles (30 ml or more); refills, samples, hair and body products left out. Designer, niche, celebrity and Middle Eastern houses; body mists and men's lines left out. Price is $100 or less. Ordered by how many dupe houses name each one as their inspiration.

The list

600 fragrances

Keep looking

All gift guides

More gift guides

Questions and answers

What is the best designer perfume gift under $100?

600 full-size fragrances on EauIndex have a price of $100 or less. The most wanted is Valentino Donna Born In Roma Eau de Parfum (7 dupe houses name it as their inspiration), $91.95 for 30 ml; the best value per ml is Guess Guess Seductive Eau de Toilette, $28.95 for 125 ml ($0.23 per ml).

Which of these perfume gifts under $100 is the best value per ml?

Guess Guess Seductive Eau de Toilette at $28.95 for 125 ml, or $0.23 per ml. Within one fragrance the bigger bottle usually costs less per ml, so check the sizes on its page before you buy.

Where do these prices come from?

Prices are the lowest in-stock price at tracked US retailers, checked daily; the store is named on each fragrance page.

How were these picked?

By a rule, not by commission: Full-size bottles (30 ml or more); refills, samples, hair and body products left out. Designer, niche, celebrity and Middle Eastern houses; body mists and men's lines left out. Price is $100 or less. They are ordered by how many dupe houses name each one as their inspiration, a public signal of demand. 600 fragrances qualify today.