Skip to content
Black and white: a round glass bottle on an old apartment windowsill beside a sheer curtain, fire escapes outside

The gift guide, store prices checked Sep 29, 2026

Niche perfume gifts under $150

Niche houses only, full size, for $150 or less.

The short answer

329 full-size fragrances from niche houses on EauIndex have a price of $150 or less. The most wanted is Juliette Has a Gun Vanilla Vibes Eau de Parfum (3 dupe houses name it as their inspiration), $115 for 50 ml; the best value per ml is Heretic Parfum The Entomologist, $65 for 200 ml ($0.32 per ml).

Lowest in-stock price at tracked US retailers. Never ranked by commission.

Qualify today
329
Best per ml
$0.32
Best value per ml
Heretic Parfum The Entomologist, $65 for 200 ml

The rule: Full-size bottles (30 ml or more); refills, samples, hair and body products left out. Niche houses only; body mists and men's lines left out. Price is $150 or less. Ordered by how many dupe houses name each one as their inspiration.

The list

329 fragrances

Snif

2%

$6830 ml

$2.27/ml, list price

Snif

Me

$6830 ml

$2.27/ml, list price

Keep looking

All gift guides

More gift guides

Questions and answers

What is a good niche perfume gift under $150?

329 full-size fragrances from niche houses on EauIndex have a price of $150 or less. The most wanted is Juliette Has a Gun Vanilla Vibes Eau de Parfum (3 dupe houses name it as their inspiration), $115 for 50 ml; the best value per ml is Heretic Parfum The Entomologist, $65 for 200 ml ($0.32 per ml).

Which of these niche perfume gifts under $150 is the best value per ml?

Heretic Parfum The Entomologist at $65 for 200 ml, or $0.32 per ml. Within one fragrance the bigger bottle usually costs less per ml, so check the sizes on its page before you buy.

Where do these prices come from?

Prices are the lowest in-stock price at tracked US retailers, checked daily; the store is named on each fragrance page.

How were these picked?

By a rule, not by commission: Full-size bottles (30 ml or more); refills, samples, hair and body products left out. Niche houses only; body mists and men's lines left out. Price is $150 or less. They are ordered by how many dupe houses name each one as their inspiration, a public signal of demand. 329 fragrances qualify today.