Skip to content
Black and white: a small paper gift bag with white tissue on a brownstone stoop, the iron railing's shadow across the steps

The gift guide, store prices checked Sep 29, 2026

Perfume gifts for your wife

Designer and niche bottles for $200 or less, most wanted first.

The short answer

807 full-size fragrances from designer and niche houses on EauIndex have a price of $200 or less. The most wanted is Valentino Donna Born In Roma Eau de Parfum (7 dupe houses name it as their inspiration), $91.95 for 30 ml; the best value per ml is Guess Guess Seductive Eau de Toilette, $28.95 for 125 ml ($0.23 per ml).

Lowest in-stock price at tracked US retailers. Never ranked by commission.

Qualify today
807
Best per ml
$0.23
Best value per ml
Guess Guess Seductive Eau de Toilette, $28.95 for 125 ml

The rule: Full-size bottles (30 ml or more); refills, samples, hair and body products left out. Designer and niche houses; men's lines left out. Price is $200 or less. Ordered by how many dupe houses name each one as their inspiration.

The list

807 fragrances

Keep looking

All gift guides

More gift guides

Questions and answers

What is a good designer perfume gift for my wife?

807 full-size fragrances from designer and niche houses on EauIndex have a price of $200 or less. The most wanted is Valentino Donna Born In Roma Eau de Parfum (7 dupe houses name it as their inspiration), $91.95 for 30 ml; the best value per ml is Guess Guess Seductive Eau de Toilette, $28.95 for 125 ml ($0.23 per ml).

Which of these perfume gifts for a wife is the best value per ml?

Guess Guess Seductive Eau de Toilette at $28.95 for 125 ml, or $0.23 per ml. Within one fragrance the bigger bottle usually costs less per ml, so check the sizes on its page before you buy.

Where do these prices come from?

Prices are the lowest in-stock price at tracked US retailers, checked daily; the store is named on each fragrance page.

How were these picked?

By a rule, not by commission: Full-size bottles (30 ml or more); refills, samples, hair and body products left out. Designer and niche houses; men's lines left out. Price is $200 or less. They are ordered by how many dupe houses name each one as their inspiration, a public signal of demand. 807 fragrances qualify today.