Skip to content
A charcoal jacket and a grey knit scarf on a black bentwood chair in a sunlit loft

The gift guide, store prices checked Sep 29, 2026

Perfume gifts for mom

Floral, amber and gourmand bottles for $150 or less.

The short answer

298 floral, amber and gourmand fragrances on EauIndex have a price of $150 or less. The most wanted is Valentino Donna Born In Roma Eau de Parfum (7 dupe houses name it as their inspiration), $91.95 for 30 ml; the best value per ml is Guess Girl Eau de Toilette, $23.20 for 100 ml ($0.23 per ml).

Lowest in-stock price at tracked US retailers. Never ranked by commission.

Qualify today
298
Best per ml
$0.23
Best value per ml
Guess Girl Eau de Toilette, $23.20 for 100 ml

The rule: Full-size bottles (30 ml or more); refills, samples, hair and body products left out. Floral, Amber or Gourmand family (from the brand's listed notes, or the name); men's lines left out. Price is $150 or less. A family is a starting point, not a promise about how it smells on her. Ordered by how many dupe houses name each one as their inspiration.

The list

298 fragrances

Keep looking

All gift guides

More gift guides

Questions and answers

What perfume should I buy my mom that is not too expensive?

298 floral, amber and gourmand fragrances on EauIndex have a price of $150 or less. The most wanted is Valentino Donna Born In Roma Eau de Parfum (7 dupe houses name it as their inspiration), $91.95 for 30 ml; the best value per ml is Guess Girl Eau de Toilette, $23.20 for 100 ml ($0.23 per ml).

Which of these perfume gifts for mom is the best value per ml?

Guess Girl Eau de Toilette at $23.20 for 100 ml, or $0.23 per ml. Within one fragrance the bigger bottle usually costs less per ml, so check the sizes on its page before you buy.

Where do these prices come from?

Prices are the lowest in-stock price at tracked US retailers, checked daily; the store is named on each fragrance page.

How were these picked?

By a rule, not by commission: Full-size bottles (30 ml or more); refills, samples, hair and body products left out. Floral, Amber or Gourmand family (from the brand's listed notes, or the name); men's lines left out. Price is $150 or less. A family is a starting point, not a promise about how it smells on her. They are ordered by how many dupe houses name each one as their inspiration, a public signal of demand. 298 fragrances qualify today.