
The gift guide, store prices checked Sep 29, 2026
Perfume gifts for mom
Floral, amber and gourmand bottles for $150 or less.
The short answer
138 floral, amber and gourmand fragrances on EauIndex have a price of $150 or less. The most wanted is Tom Ford Black Orchid Eau de Parfum (5 dupe houses name it as their inspiration), $137.95 for 50 ml; the best value per ml is Elizabeth Arden Arden Beauty Eau de Parfum, $24.45 for 100 ml ($0.24 per ml).
Lowest in-stock price at tracked US retailers. Never ranked by commission.
- Qualify today
- 138
- Best per ml
- $0.24
- Best value per ml
- Elizabeth Arden Arden Beauty Eau de Parfum, $24.45 for 100 ml
The rule: Full-size bottles (30 ml or more); refills, samples, hair and body products left out. Floral, Amber or Gourmand family (from the brand's listed notes, or the name); men's lines left out. Price is $150 or less. A family is a starting point, not a promise about how it smells on her. Ordered by how many dupe houses name each one as their inspiration.
The list
138 fragrances
Keep looking
All gift guidesMore gift guides
Questions and answers
What perfume should I buy my mom that is not too expensive?
138 floral, amber and gourmand fragrances on EauIndex have a price of $150 or less. The most wanted is Tom Ford Black Orchid Eau de Parfum (5 dupe houses name it as their inspiration), $137.95 for 50 ml; the best value per ml is Elizabeth Arden Arden Beauty Eau de Parfum, $24.45 for 100 ml ($0.24 per ml).
Which of these perfume gifts for mom is the best value per ml?
Elizabeth Arden Arden Beauty Eau de Parfum at $24.45 for 100 ml, or $0.24 per ml. Within one fragrance the bigger bottle usually costs less per ml, so check the sizes on its page before you buy.
Where do these prices come from?
Prices are the lowest in-stock price at tracked US retailers, checked daily; the store is named on each fragrance page.
How were these picked?
By a rule, not by commission: Full-size bottles (30 ml or more); refills, samples, hair and body products left out. Floral, Amber or Gourmand family (from the brand's listed notes, or the name); men's lines left out. Price is $150 or less. A family is a starting point, not a promise about how it smells on her. They are ordered by how many dupe houses name each one as their inspiration, a public signal of demand. 138 fragrances qualify today.