Skip to content
Black and white: a small paper gift bag with white tissue on a brownstone stoop, the iron railing's shadow across the steps

The gift guide, store prices checked Sep 29, 2026

Cologne gifts for him under $100

Men's lines and fragrances marketed for men, full size, for $100 or less.

The short answer

295 full-size men's fragrances on EauIndex have a price of $100 or less. The most wanted is Giorgio Armani Stronger With You Eau de Toilette (6 dupe houses name it as their inspiration), $79.95 for 50 ml; the best value per ml is Nautica Nautica Voyage Eau de Toilette, $42.95 for 200 ml ($0.21 per ml).

Lowest in-stock price at tracked US retailers. Never ranked by commission.

Qualify today
295
Best per ml
$0.21
Best value per ml
Nautica Nautica Voyage Eau de Toilette, $42.95 for 200 ml

The rule: Full-size bottles (30 ml or more); refills, samples, hair and body products left out. Fragrances the brand markets for men (by label or name). Price is $100 or less. Ordered by how many dupe houses name each one as their inspiration.

The list

295 fragrances

Keep looking

All gift guides

More gift guides

Questions and answers

What is a good men's cologne gift under $100?

295 full-size men's fragrances on EauIndex have a price of $100 or less. The most wanted is Giorgio Armani Stronger With You Eau de Toilette (6 dupe houses name it as their inspiration), $79.95 for 50 ml; the best value per ml is Nautica Nautica Voyage Eau de Toilette, $42.95 for 200 ml ($0.21 per ml).

Which of these cologne gifts for him under $100 is the best value per ml?

Nautica Nautica Voyage Eau de Toilette at $42.95 for 200 ml, or $0.21 per ml. Within one fragrance the bigger bottle usually costs less per ml, so check the sizes on its page before you buy.

Where do these prices come from?

Prices are the lowest in-stock price at tracked US retailers, checked daily; the store is named on each fragrance page.

How were these picked?

By a rule, not by commission: Full-size bottles (30 ml or more); refills, samples, hair and body products left out. Fragrances the brand markets for men (by label or name). Price is $100 or less. They are ordered by how many dupe houses name each one as their inspiration, a public signal of demand. 295 fragrances qualify today.