Skip to content7,587 fragrances, priced per ml. Never ranked by commission
EauIndex

Families by budget, store prices checked Sep 29, 2026

Woody perfumes under $150

Sandalwood, cedar, vetiver and patchouli, full size, for $150 or less.

The short answer

43 full-size woody fragrances on EauIndex have a price of $150 or less. The most wanted is Tom Ford Grey Vetiver Eau de Parfum (2 dupe houses name it as their inspiration), $137.95 for 50 ml; the best value per ml is Elizabeth Arden Blue Grass Eau de Parfum, $28.99 for 100 ml ($0.29 per ml).

Lowest in-stock price at tracked US retailers. Never ranked by commission.

Qualify today
43
Best per ml
$0.29
Best value per ml
Elizabeth Arden Blue Grass Eau de Parfum, $28.99 for 100 ml

The rule: Full-size bottles (30 ml or more); refills, samples, hair and body products left out. Woody family (from the listed notes, or the name); body mists left out. Price is $150 or less. Ordered by how many dupe houses name each one as their inspiration.

The list

43 fragrances

Keep looking

More by budget

All families

Questions and answers

What is a good woody perfume under $150?

43 full-size woody fragrances on EauIndex have a price of $150 or less. The most wanted is Tom Ford Grey Vetiver Eau de Parfum (2 dupe houses name it as their inspiration), $137.95 for 50 ml; the best value per ml is Elizabeth Arden Blue Grass Eau de Parfum, $28.99 for 100 ml ($0.29 per ml).

Which of these woody perfumes under $150 is the best value per ml?

Elizabeth Arden Blue Grass Eau de Parfum at $28.99 for 100 ml, or $0.29 per ml. Within one fragrance the bigger bottle usually costs less per ml, so check the sizes on its page before you buy.

Where do these prices come from?

Prices are the lowest in-stock price at tracked US retailers, checked daily; the store is named on each fragrance page.

How were these picked?

By a rule, not by commission: Full-size bottles (30 ml or more); refills, samples, hair and body products left out. Woody family (from the listed notes, or the name); body mists left out. Price is $150 or less. They are ordered by how many dupe houses name each one as their inspiration, a public signal of demand. 43 fragrances qualify today.