01
Families by budget, store prices checked Sep 29, 2026
Fresh perfumes under $100
Citrus, neroli, tea and sea air, full size, for $100 or less.
The short answer
27 full-size fresh fragrances on EauIndex have a price of $100 or less. First on the list is Snif Citrus Circus, $68 for 30 ml; the best value per ml is Armaf Odyssey Aqua Eau de Parfum, $60 for 200 ml ($0.30 per ml).
Lowest in-stock price at tracked US retailers. Never ranked by commission.
- Qualify today
- 27
- Best per ml
- $0.30
- Best value per ml
- Armaf Odyssey Aqua Eau de Parfum, $60 for 200 ml
The rule: Full-size bottles (30 ml or more); refills, samples, hair and body products left out. Fresh family (from the listed notes, or the name); body mists left out. Price is $100 or less. Ordered by how many dupe houses name each one as their inspiration.
The list
27 fragrances
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
Keep looking
More by budget
Questions and answers
What is a good fresh perfume under $100?
27 full-size fresh fragrances on EauIndex have a price of $100 or less. First on the list is Snif Citrus Circus, $68 for 30 ml; the best value per ml is Armaf Odyssey Aqua Eau de Parfum, $60 for 200 ml ($0.30 per ml).
Which of these fresh perfumes under $100 is the best value per ml?
Armaf Odyssey Aqua Eau de Parfum at $60 for 200 ml, or $0.30 per ml. Within one fragrance the bigger bottle usually costs less per ml, so check the sizes on its page before you buy.
Where do these prices come from?
Prices are the lowest in-stock price at tracked US retailers, checked daily; the store is named on each fragrance page.
How were these picked?
By a rule, not by commission: Full-size bottles (30 ml or more); refills, samples, hair and body products left out. Fresh family (from the listed notes, or the name); body mists left out. Price is $100 or less. They are ordered by how many dupe houses name each one as their inspiration, a public signal of demand. 27 fragrances qualify today.