Skip to content

Families by budget, store prices checked Sep 29, 2026

Gourmand perfumes under $100

Vanilla, tonka, caramel and cherry, full size, for $100 or less.

The short answer

43 full-size gourmand fragrances on EauIndex have a price of $100 or less. The most wanted is Skylar Boardwalk Delight Eau de Parfum (2 dupe houses name it as their inspiration), $96 for 50 ml; the best value per ml is Afnan 9 PM Eau de Parfum, $39.99 for 100 ml ($0.40 per ml).

Lowest in-stock price at tracked US retailers. Never ranked by commission.

Qualify today
43
Best per ml
$0.40
Best value per ml
Afnan 9 PM Eau de Parfum, $39.99 for 100 ml

The rule: Full-size bottles (30 ml or more); refills, samples, hair and body products left out. Gourmand family (from the listed notes, or the name); body mists left out. Price is $100 or less. Ordered by how many dupe houses name each one as their inspiration.

The list

43 fragrances

Keep looking

All families

More by budget

Questions and answers

What is a good gourmand perfume under $100?

43 full-size gourmand fragrances on EauIndex have a price of $100 or less. The most wanted is Skylar Boardwalk Delight Eau de Parfum (2 dupe houses name it as their inspiration), $96 for 50 ml; the best value per ml is Afnan 9 PM Eau de Parfum, $39.99 for 100 ml ($0.40 per ml).

Which of these gourmand perfumes under $100 is the best value per ml?

Afnan 9 PM Eau de Parfum at $39.99 for 100 ml, or $0.40 per ml. Within one fragrance the bigger bottle usually costs less per ml, so check the sizes on its page before you buy.

Where do these prices come from?

Prices are the lowest in-stock price at tracked US retailers, checked daily; the store is named on each fragrance page.

How were these picked?

By a rule, not by commission: Full-size bottles (30 ml or more); refills, samples, hair and body products left out. Gourmand family (from the listed notes, or the name); body mists left out. Price is $100 or less. They are ordered by how many dupe houses name each one as their inspiration, a public signal of demand. 43 fragrances qualify today.