Illustration drawn by EauIndex from the listed notes and concentration. Not a product photo.
Tom Ford/Eau de Parfum
Costa Azzurra Eau de Parfum
Costa Azzurra Eau de Parfum is sold in 50 ml and 100 ml. The brand's list price for 100 ml is $240, or $2.40 per ml. Live retailer prices are being added.
Also sold as Costa Azzurra Parfum
List price, 100 ml
Tom Ford's own US list price. Live retailer prices appear as feeds connect.
The buy-or-wait verdict appears after 30 days of daily retailer prices. We never fill in history we did not see.
Next saleUlta Beauty Fall Haul, until Oct 3, 2026 (on now).Is it worth waiting? →
Before a full bottle
Try it first.
No blind buys: smaller ways to live with Costa Azzurra for a week before you commit.
Decants
Scent Split
Decants from $3.99
1, 2, 5 and 9 ml sprays poured from full bottles; price varies by fragrance.
Decanted by Scent Split, not by the brand.
Search Scent Split →Source, checked Sep 27, 2026Samples
MicroPerfumes
Sample vials and travel sprays
0.75 ml vials, 5 and 10 ml travel sprays; vials about $3 to $11.
Rebottled by MicroPerfumes, which says it has no agreement with the brands.
Search MicroPerfumes →Source, checked Sep 27, 2026Subscription
Scentbird
8 ml a month, $17.95
A monthly subscription: one 8 ml atomizer a month ($2.24 per ml), first month $8.97. Cancel any time; check the catalog for this scent.
See the subscription →Source, checked Sep 27, 2026
Decants and samples are poured or rebottled by these shops, not by the brand. Prices and stock vary by scent; check before you buy.
No. 01
Sizes and prices
- 50 ml 1.7 oz$165brand list price$3.30/ml
- 100 ml 3.4 ozBest value$240brand list price$2.40/ml
- The 100 ml costs $75 more than the 50 ml at list price and is 27% cheaper per ml.
Price per ml uses the size printed on the box. Testers, unboxed bottles and gift sets never set the headline price. List prices come from Tom Ford's own US store, checked Sep 27, 2026.
Before a full bottle
Try it first.
No blind buys: smaller ways to live with Costa Azzurra for a week before you commit.
Decants
Scent Split
Decants from $3.99
1, 2, 5 and 9 ml sprays poured from full bottles; price varies by fragrance.
Decanted by Scent Split, not by the brand.
Search Scent Split →Source, checked Sep 27, 2026Samples
MicroPerfumes
Sample vials and travel sprays
0.75 ml vials, 5 and 10 ml travel sprays; vials about $3 to $11.
Rebottled by MicroPerfumes, which says it has no agreement with the brands.
Search MicroPerfumes →Source, checked Sep 27, 2026Subscription
Scentbird
8 ml a month, $17.95
A monthly subscription: one 8 ml atomizer a month ($2.24 per ml), first month $8.97. Cancel any time; check the catalog for this scent.
See the subscription →Source, checked Sep 27, 2026
Decants and samples are poured or rebottled by these shops, not by the brand. Prices and stock vary by scent; check before you buy.
Price alert
Name your price for Costa Azzurra.
We email you once when a US store lists it at or below your price. Store prices start as retailer feeds connect.
No. 02
The composition
The brand does not list notes for this fragrance on its own site, so we don't either.
- House
- Tom Ford
- Concentration
- Eau de Parfum
Sources: Tom Ford site
No. 03
Alternatives to Costa Azzurra
Alexandria Fragrances
Stanley Beach$1.10/mllist price
54% less per ml than Costa Azzurra
Alexandria Fragrances says:
Inspired by Tom Ford's Costa Azzura
sourceDua Fragrances
Coastal Waterfall Extrait de Parfum$1.62/mllist price
32% less per ml than Costa Azzurra
Dua Fragrances says:
Inspired by the serene beauty of Costa Azzurra by Tom Ford
sourceShop at Dua Fragrances →The brand's own site
Dua Fragrances
French Riviera Parfum$1.76/mllist price
27% less per ml than Costa Azzurra
Dua Fragrances says:
This Costa Azzurra Tom Ford dupe
sourceShop at Dua Fragrances →The brand's own site
Oil Perfumery
Impression of Tom Ford - Costa Azzurra Perfume OilOil Perfumery says:
Impression of Tom Ford - Costa Azzurra
source
Dupes listed here are the dupe brands' own statements about what inspired them, quoted with a link to the source. EauIndex does not claim any two fragrances smell the same. Neither EauIndex nor these brands are affiliated with the original fragrance house. Brand names are used only to identify products. All alternatives
No. 04
Questions and answers
What is the cheapest price for Costa Azzurra Eau de Parfum right now?
Costa Azzurra Eau de Parfum is sold in 50 ml and 100 ml. The brand's list price for 100 ml is $240, or $2.40 per ml. Live retailer prices are being added.
Which size of Costa Azzurra Eau de Parfum is the best value?
The 100 ml bottle is the best value per ml at Tom Ford's list prices: $2.40 per ml. Price per ml uses the size printed on the box.
Is now a good time to buy Costa Azzurra Eau de Parfum?
We give a buy-or-wait verdict after 30 days of daily retailer prices. Price tracking for this fragrance starts when retailer feeds are connected.
What are the dupes for Costa Azzurra Eau de Parfum?
Alexandria Fragrances describes Stanley Beach as inspired by Costa Azzurra ($1.10 per ml); Dua Fragrances describes Coastal Waterfall as inspired by Costa Azzurra ($1.62 per ml); Dua Fragrances describes French Riviera Parfum as inspired by Costa Azzurra ($1.76 per ml); Oil Perfumery describes Impression of Tom Ford - Costa Azzurra as inspired by Costa Azzurra. These are the dupe brands' own statements; EauIndex and those brands are not affiliated with Tom Ford.