Luna Rossa Carbon Eau de Toilette 100 ml
$113.95100 ml, $1.14/ml
Lowest in-stock US price, at Perfumania DiscounterSep 29, 202630-day returnsFree shipping over $59
We may earn a commission when you buy through links on this page. It never changes the order of prices.
The verdict
Tracking since Sep 29, 2026
Buy nowTypicalWait
Day 1 of 30. The verdict appears after 30 days of daily store prices, in 29 days. We never fill in history we did not see.
The cheapest in-stock Luna Rossa Carbon Eau de Toilette 100 ml in the US today is $113.95 at Perfumania, or $1.14 per ml. Tracking since Sep 29, 2026. Prices checked Sep 29, 2026.
Before a full bottle
Try it first.
No blind buys: smaller ways to live with Luna Rossa Carbon for a week before you commit.
Decants
Scent Split
Decants from $3.99
1, 2, 5 and 9 ml sprays poured from full bottles; price varies by fragrance.
Decanted by Scent Split, not by the brand.
Search Scent Split →Source, checked Sep 27, 2026Samples
MicroPerfumes
Sample vials and travel sprays
0.75 ml vials, 5 and 10 ml travel sprays; vials about $3 to $11.
Rebottled by MicroPerfumes, which says it has no agreement with the brands.
Search MicroPerfumes →Source, checked Sep 27, 2026Alternative samples
Dossier
Build Your Mini Set, $49
4 to 10 x 11 ml, including its declared alternative to this scent.
See the set →Source, checked Sep 27, 2026Subscription
Scentbird
8 ml a month, $17.95
A monthly subscription: one 8 ml atomizer a month ($2.24 per ml), first month $8.97. Cancel any time; check the catalog for this scent.
See the subscription →Source, checked Sep 27, 2026
Decants and samples are poured or rebottled by these shops, not by the brand. Prices and stock vary by scent; check before you buy.
Sizes and prices
- 100 ml 3.4 ozBest value$113.95at Perfumania, Sep 29, 2026$1.14/ml
Price per ml uses the size printed on the box. Testers, unboxed bottles and gift sets never set the headline price. List prices come from Prada's own US store.
Is it a deal?
Saw Luna Rossa Carbon somewhere else?
Type the price from any store, a sale or a discounter. We compare it with the brand's US list price, with store prices over the last 90 days once we have 30 days of them, and with the next dated sale.
Where to buy
We may earn a commission when you buy through links on this page. It never changes the order of prices.
Perfumania
100 ml · Discounter
As of Sep 29, 2026 · 30-day returns · Free shipping over $59
$113.95Shop →$136$1.14/ml
Before a full bottle
Try it first.
No blind buys: smaller ways to live with Luna Rossa Carbon for a week before you commit.
Decants
Scent Split
Decants from $3.99
1, 2, 5 and 9 ml sprays poured from full bottles; price varies by fragrance.
Decanted by Scent Split, not by the brand.
Search Scent Split →Source, checked Sep 27, 2026Samples
MicroPerfumes
Sample vials and travel sprays
0.75 ml vials, 5 and 10 ml travel sprays; vials about $3 to $11.
Rebottled by MicroPerfumes, which says it has no agreement with the brands.
Search MicroPerfumes →Source, checked Sep 27, 2026Alternative samples
Dossier
Build Your Mini Set, $49
4 to 10 x 11 ml, including its declared alternative to this scent.
See the set →Source, checked Sep 27, 2026Subscription
Scentbird
8 ml a month, $17.95
A monthly subscription: one 8 ml atomizer a month ($2.24 per ml), first month $8.97. Cancel any time; check the catalog for this scent.
See the subscription →Source, checked Sep 27, 2026
Decants and samples are poured or rebottled by these shops, not by the brand. Prices and stock vary by scent; check before you buy.
Price alert
Name your price for Luna Rossa Carbon.
We check every tracked US retailer each day and email you once when it happens.
The composition
The brand does not list notes for this fragrance on its own site, so we don't either.
- House
- Prada
- Concentration
- Eau de Toilette
- Family
- Aromaticfrom declared dupe links, checked against its notes
- Marketed as
- masculine
Prada's own US store can't be read by our fetcher, so the name, concentration and sizes on this page come from Perfumania's product feed, checked against several of the retailer's listings and its product description.
Sources: retailer product feeds
Alternatives to Luna Rossa Carbon
Dossier
Fougere Lavender Eau de Toilette$0.64/mllist price
30% less per ml than Luna Rossa Carbon
Dossier says:
Inspired by Prada's Luna Rossa Carbon
sourceShop at Dossier →The brand's own site
Dupes listed here are the dupe brands' own statements about what inspired them, quoted with a link to the source. EauIndex does not claim any two fragrances smell the same. Neither EauIndex nor these brands are affiliated with the original fragrance house. Brand names are used only to identify products. All alternatives
Questions and answers
What is the cheapest price for Luna Rossa Carbon Eau de Toilette right now?
The cheapest in-stock Luna Rossa Carbon Eau de Toilette 100 ml in the US today is $113.95 at Perfumania, or $1.14 per ml. Tracking since Sep 29, 2026. Prices checked Sep 29, 2026.
Which size of Luna Rossa Carbon Eau de Toilette is the best value?
The 150 ml bottle is the best value per ml at today's lowest retailer prices: $0.92 per ml. Price per ml uses the size printed on the box.
Is now a good time to buy Luna Rossa Carbon Eau de Toilette?
We started tracking Luna Rossa Carbon Eau de Toilette on Sep 29, 2026. The buy-or-wait verdict appears after 30 days of prices.
What is the lowest price Luna Rossa Carbon Eau de Toilette has been?
The lowest in-stock price we have recorded for the 100 ml bottle is $113.95, on Sep 29, 2026. Tracking began Sep 29, 2026.
What are the dupes for Luna Rossa Carbon Eau de Toilette?
Dossier describes Fougere Lavender as inspired by Luna Rossa Carbon ($0.64 per ml). These are the dupe brands' own statements; EauIndex and those brands are not affiliated with Prada.