Illustration drawn by EauIndex from the listed notes and concentration. Not a product photo.
Bond No. 9/Eau de Parfum
New York Musk Eau de Parfum
New York Musk Eau de Parfum is sold in 50 ml and 100 ml. The brand's list price for 100 ml is $440, or $4.40 per ml. Live retailer prices are being added.
List price, 100 ml
Bond No. 9's own US list price. Live retailer prices appear as feeds connect.
The buy-or-wait verdict appears after 30 days of daily retailer prices. We never fill in history we did not see.
Next saleUlta Beauty Fall Haul, until Oct 3, 2026 (on now).Is it worth waiting? →
Before a full bottle
Try it first.
No blind buys: smaller ways to live with New York Musk for a week before you commit.
Decants
Scent Split
Decants from $3.99
1, 2, 5 and 9 ml sprays poured from full bottles; price varies by fragrance.
Decanted by Scent Split, not by the brand.
Search Scent Split →Source, checked Sep 27, 2026Samples
MicroPerfumes
Sample vials and travel sprays
0.75 ml vials, 5 and 10 ml travel sprays; vials about $3 to $11.
Rebottled by MicroPerfumes, which says it has no agreement with the brands.
Search MicroPerfumes →Source, checked Sep 27, 2026Subscription
Scentbird
8 ml a month, $17.95
A monthly subscription: one 8 ml atomizer a month ($2.24 per ml), first month $8.97. Cancel any time; check the catalog for this scent.
See the subscription →Source, checked Sep 27, 2026
Decants and samples are poured or rebottled by these shops, not by the brand. Prices and stock vary by scent; check before you buy.
No. 01
Sizes and prices
- 50 ml 1.7 oz$325brand list price$6.50/ml
- 100 ml 3.4 ozBest value$440brand list price$4.40/ml
- The 100 ml costs $115 more than the 50 ml at list price and is 32% cheaper per ml.
Price per ml uses the size printed on the box. Testers, unboxed bottles and gift sets never set the headline price. List prices come from Bond No. 9's own US store, checked Sep 27, 2026.
Before a full bottle
Try it first.
No blind buys: smaller ways to live with New York Musk for a week before you commit.
Decants
Scent Split
Decants from $3.99
1, 2, 5 and 9 ml sprays poured from full bottles; price varies by fragrance.
Decanted by Scent Split, not by the brand.
Search Scent Split →Source, checked Sep 27, 2026Samples
MicroPerfumes
Sample vials and travel sprays
0.75 ml vials, 5 and 10 ml travel sprays; vials about $3 to $11.
Rebottled by MicroPerfumes, which says it has no agreement with the brands.
Search MicroPerfumes →Source, checked Sep 27, 2026Subscription
Scentbird
8 ml a month, $17.95
A monthly subscription: one 8 ml atomizer a month ($2.24 per ml), first month $8.97. Cancel any time; check the catalog for this scent.
See the subscription →Source, checked Sep 27, 2026
Decants and samples are poured or rebottled by these shops, not by the brand. Prices and stock vary by scent; check before you buy.
Price alert
Name your price for New York Musk.
We email you once when a US store lists it at or below your price. Store prices start as retailer feeds connect.
No. 02
The composition
The brand does not list notes for this fragrance on its own site, so we don't either.
- House
- Bond No. 9
- Concentration
- Eau de Parfum
- Family
- Muskfrom the name
Sources: Bond No. 9 site
No. 03
Questions and answers
What is the cheapest price for New York Musk Eau de Parfum right now?
New York Musk Eau de Parfum is sold in 50 ml and 100 ml. The brand's list price for 100 ml is $440, or $4.40 per ml. Live retailer prices are being added.
Which size of New York Musk Eau de Parfum is the best value?
The 100 ml bottle is the best value per ml at Bond No. 9's list prices: $4.40 per ml. Price per ml uses the size printed on the box.
Is now a good time to buy New York Musk Eau de Parfum?
We give a buy-or-wait verdict after 30 days of daily retailer prices. Price tracking for this fragrance starts when retailer feeds are connected.