Skip to content
EAUIndex
PARFUMS DE MARLYSafanad

Illustration drawn by EauIndex from the listed notes and concentration. Not a product photo.

Parfums de Marly/Eau de Parfum

Safanad Eau de Parfum

Safanad Eau de Parfum is sold in 75 ml. The brand's list price for 75 ml is $410, or $5.47 per ml. Live retailer prices are being added.

List price, 75 ml

$410$5.47/ml

Parfums de Marly's own US list price. Live retailer prices appear as feeds connect.

Still gathering price history

The buy-or-wait verdict appears after 30 days of daily retailer prices. We never fill in history we did not see.

Next saleUlta Beauty Fall Haul, until Oct 3, 2026 (on now).Is it worth waiting? →

Before a full bottle

Try it first.

No blind buys: smaller ways to live with Safanad for a week before you commit.

Decants and samples are poured or rebottled by these shops, not by the brand. Prices and stock vary by scent; check before you buy.

No. 01

Sizes and prices

List prices
  • 75 ml 2.5 ozBest value$410brand list price$5.47/ml

Price per ml uses the size printed on the box. Testers, unboxed bottles and gift sets never set the headline price. List prices come from Parfums de Marly's own US store, checked Sep 27, 2026.

Before a full bottle

Try it first.

No blind buys: smaller ways to live with Safanad for a week before you commit.

Decants and samples are poured or rebottled by these shops, not by the brand. Prices and stock vary by scent; check before you buy.

Price alert

Name your price for Safanad.

We email you once when a US store lists it at or below your price. Store prices start as retailer feeds connect.

Tell me when

One email when it happens, then the alert ends. We confirm your address before anything is sent.

No. 02

The composition

The brand does not list notes for this fragrance on its own site, so we don't either.

Concentration
Eau de Parfum
Marketed as
feminine

Sources: Parfums de Marly site

No. 03

Alternatives to Safanad

1 brand-declared

Dupes listed here are the dupe brands' own statements about what inspired them, quoted with a link to the source. EauIndex does not claim any two fragrances smell the same. Neither EauIndex nor these brands are affiliated with the original fragrance house. Brand names are used only to identify products. All alternatives

No. 04

Questions and answers

What is the cheapest price for Safanad Eau de Parfum right now?

Safanad Eau de Parfum is sold in 75 ml. The brand's list price for 75 ml is $410, or $5.47 per ml. Live retailer prices are being added.

Is now a good time to buy Safanad Eau de Parfum?

We give a buy-or-wait verdict after 30 days of daily retailer prices. Price tracking for this fragrance starts when retailer feeds are connected.

What are the dupes for Safanad Eau de Parfum?

Oil Perfumery describes Impression of Parfums de Marly - Safanad as inspired by Safanad. These are the dupe brands' own statements; EauIndex and those brands are not affiliated with Parfums de Marly.