Skip to content
EAUIndex
MEMO PARISFrench Leather

Illustration drawn by EauIndex from the listed notes and concentration. Not a product photo.

Memo Paris/Eau de Parfum

French Leather Eau de Parfum

French Leather Eau de Parfum is sold in 30 ml, 75 ml and 200 ml. The brand's list price for 75 ml is $350, or $4.67 per ml. Live retailer prices are being added.

List price, 75 ml

$350$4.67/ml

Memo Paris's own US list price. Live retailer prices appear as feeds connect.

Still gathering price history

The buy-or-wait verdict appears after 30 days of daily retailer prices. We never fill in history we did not see.

Next saleUlta Beauty Fall Haul, until Oct 3, 2026 (on now).Is it worth waiting? →

Before a full bottle

Try it first.

No blind buys: smaller ways to live with French Leather for a week before you commit.

Decants and samples are poured or rebottled by these shops, not by the brand. Prices and stock vary by scent; check before you buy.

No. 01

Sizes and prices

List prices
  • 30 ml 1 oz$180brand list price$6.00/ml
  • 75 ml 2.5 oz$350brand list price$4.67/ml
  • 200 ml 6.8 ozBest value$600brand list price$3.00/ml
  • The 75 ml costs $170 more than the 30 ml at list price and is 22% cheaper per ml.
  • The 200 ml costs $250 more than the 75 ml at list price and is 36% cheaper per ml.

Price per ml uses the size printed on the box. Testers, unboxed bottles and gift sets never set the headline price. List prices come from Memo Paris's own US store, checked Sep 27, 2026.

Before a full bottle

Try it first.

No blind buys: smaller ways to live with French Leather for a week before you commit.

Decants and samples are poured or rebottled by these shops, not by the brand. Prices and stock vary by scent; check before you buy.

Price alert

Name your price for French Leather.

We email you once when a US store lists it at or below your price. Store prices start as retailer feeds connect.

Tell me when

One email when it happens, then the alert ends. We confirm your address before anything is sent.

No. 02

The composition

The brand does not list notes for this fragrance on its own site, so we don't either.

Concentration
Eau de Parfum
Family
Oud & Leatherfrom the name
Perfumer
Aliénor Massenet
Marketed as
feminine

Sources: Memo Paris site

No. 03

Questions and answers

What is the cheapest price for French Leather Eau de Parfum right now?

French Leather Eau de Parfum is sold in 30 ml, 75 ml and 200 ml. The brand's list price for 75 ml is $350, or $4.67 per ml. Live retailer prices are being added.

Which size of French Leather Eau de Parfum is the best value?

The 200 ml bottle is the best value per ml at Memo Paris's list prices: $3.00 per ml. Price per ml uses the size printed on the box.

Is now a good time to buy French Leather Eau de Parfum?

We give a buy-or-wait verdict after 30 days of daily retailer prices. Price tracking for this fragrance starts when retailer feeds are connected.