Skip to content
EAUIndex
MARISSA ZAPPASPetrichor

Illustration drawn by EauIndex from the listed notes and concentration. Not a product photo.

Marissa Zappas/Fragrance

Petrichor

Petrichor is sold in 50 ml. The brand's list price for 50 ml is $190, or $3.80 per ml. Live retailer prices are being added.

List price, 50 ml

$190$3.80/ml

Marissa Zappas's own US list price. Live retailer prices appear as feeds connect.

Still gathering price history

The buy-or-wait verdict appears after 30 days of daily retailer prices. We never fill in history we did not see.

Next saleUlta Beauty Fall Haul, until Oct 3, 2026 (on now).Is it worth waiting? →

Before a full bottle

Try it first.

No blind buys: smaller ways to live with Petrichor for a week before you commit.

Decants and samples are poured or rebottled by these shops, not by the brand. Prices and stock vary by scent; check before you buy.

No. 01

Sizes and prices

List prices
  • 50 ml 1.7 ozBest value$190brand list price$3.80/ml

Price per ml uses the size printed on the box. Testers, unboxed bottles and gift sets never set the headline price. List prices come from Marissa Zappas's own US store, checked Sep 27, 2026.

Before a full bottle

Try it first.

No blind buys: smaller ways to live with Petrichor for a week before you commit.

Decants and samples are poured or rebottled by these shops, not by the brand. Prices and stock vary by scent; check before you buy.

Price alert

Name your price for Petrichor.

We email you once when a US store lists it at or below your price. Store prices start as retailer feeds connect.

Tell me when

One email when it happens, then the alert ends. We confirm your address before anything is sent.

No. 02

The composition

The brand does not list notes for this fragrance on its own site, so we don't either.

Concentration
Fragrance

Sources: Marissa Zappas site

No. 03

Questions and answers

What is the cheapest price for Petrichor right now?

Petrichor is sold in 50 ml. The brand's list price for 50 ml is $190, or $3.80 per ml. Live retailer prices are being added.

Is now a good time to buy Petrichor?

We give a buy-or-wait verdict after 30 days of daily retailer prices. Price tracking for this fragrance starts when retailer feeds are connected.