Illustration drawn by EauIndex from the listed notes and concentration. Not a product photo.
Maison Louis Marie/Perfume Oil
No.10 Aboukir Perfume Oil
No.10 Aboukir Perfume Oil is sold in 15 ml. The brand's list price for 15 ml is $65, or $4.33 per ml. Live retailer prices are being added.
List price, 15 ml
Maison Louis Marie's own US list price. Live retailer prices appear as feeds connect.
The buy-or-wait verdict appears after 30 days of daily retailer prices. We never fill in history we did not see.
Next saleUlta Beauty Fall Haul, until Oct 3, 2026 (on now).Is it worth waiting? →
Before a full bottle
Try it first.
No blind buys: smaller ways to live with No.10 Aboukir for a week before you commit.
Decants
Scent Split
Decants from $3.99
1, 2, 5 and 9 ml sprays poured from full bottles; price varies by fragrance.
Decanted by Scent Split, not by the brand.
Search Scent Split →Source, checked Sep 27, 2026Samples
MicroPerfumes
Sample vials and travel sprays
0.75 ml vials, 5 and 10 ml travel sprays; vials about $3 to $11.
Rebottled by MicroPerfumes, which says it has no agreement with the brands.
Search MicroPerfumes →Source, checked Sep 27, 2026Subscription
Scentbird
8 ml a month, $17.95
A monthly subscription: one 8 ml atomizer a month ($2.24 per ml), first month $8.97. Cancel any time; check the catalog for this scent.
See the subscription →Source, checked Sep 27, 2026
Decants and samples are poured or rebottled by these shops, not by the brand. Prices and stock vary by scent; check before you buy.
No. 01
Sizes and prices
- 15 ml 0.5 ozBest value$65brand list price$4.33/ml
Price per ml uses the size printed on the box. Testers, unboxed bottles and gift sets never set the headline price. List prices come from Maison Louis Marie's own US store, checked Sep 27, 2026.
Before a full bottle
Try it first.
No blind buys: smaller ways to live with No.10 Aboukir for a week before you commit.
Decants
Scent Split
Decants from $3.99
1, 2, 5 and 9 ml sprays poured from full bottles; price varies by fragrance.
Decanted by Scent Split, not by the brand.
Search Scent Split →Source, checked Sep 27, 2026Samples
MicroPerfumes
Sample vials and travel sprays
0.75 ml vials, 5 and 10 ml travel sprays; vials about $3 to $11.
Rebottled by MicroPerfumes, which says it has no agreement with the brands.
Search MicroPerfumes →Source, checked Sep 27, 2026Subscription
Scentbird
8 ml a month, $17.95
A monthly subscription: one 8 ml atomizer a month ($2.24 per ml), first month $8.97. Cancel any time; check the catalog for this scent.
See the subscription →Source, checked Sep 27, 2026
Decants and samples are poured or rebottled by these shops, not by the brand. Prices and stock vary by scent; check before you buy.
Price alert
Name your price for No.10 Aboukir.
We email you once when a US store lists it at or below your price. Store prices start as retailer feeds connect.
No. 02
The composition
The brand does not list notes for this fragrance on its own site, so we don't either.
- House
- Maison Louis Marie
- Concentration
- Perfume Oil
- Marketed as
- masculine
Sources: Maison Louis Marie site
No. 03
Questions and answers
What is the cheapest price for No.10 Aboukir Perfume Oil right now?
No.10 Aboukir Perfume Oil is sold in 15 ml. The brand's list price for 15 ml is $65, or $4.33 per ml. Live retailer prices are being added.
Is now a good time to buy No.10 Aboukir Perfume Oil?
We give a buy-or-wait verdict after 30 days of daily retailer prices. Price tracking for this fragrance starts when retailer feeds are connected.