Skip to content
EAUIndex
KAYALIFreedom Musk Matcha 45

Illustration drawn by EauIndex from the listed notes and concentration. Not a product photo.

Kayali/Eau de Parfum

Freedom Musk Matcha 45 Eau de Parfum

Freedom Musk Matcha 45 Eau de Parfum is sold in 50 ml and 100 ml. The brand's list price for 100 ml is $150, or $1.50 per ml. Live retailer prices are being added.

List price, 100 ml

$150$1.50/ml

Kayali's own US list price. Live retailer prices appear as feeds connect.

Still gathering price history

The buy-or-wait verdict appears after 30 days of daily retailer prices. We never fill in history we did not see.

Next saleUlta Beauty Fall Haul, until Oct 3, 2026 (on now).Is it worth waiting? →

Before a full bottle

Try it first.

No blind buys: smaller ways to live with Freedom Musk Matcha 45 for a week before you commit.

Decants and samples are poured or rebottled by these shops, not by the brand. Prices and stock vary by scent; check before you buy.

No. 01

Sizes and prices

List prices
  • 50 ml 1.7 oz$105brand list price$2.10/ml
  • 100 ml 3.4 ozBest value$150brand list price$1.50/ml
  • The 100 ml costs $45 more than the 50 ml at list price and is 29% cheaper per ml.

Price per ml uses the size printed on the box. Testers, unboxed bottles and gift sets never set the headline price. List prices come from Kayali's own US store, checked Sep 27, 2026.

Before a full bottle

Try it first.

No blind buys: smaller ways to live with Freedom Musk Matcha 45 for a week before you commit.

Decants and samples are poured or rebottled by these shops, not by the brand. Prices and stock vary by scent; check before you buy.

Price alert

Name your price for Freedom Musk Matcha 45.

We email you once when a US store lists it at or below your price. Store prices start as retailer feeds connect.

Tell me when

One email when it happens, then the alert ends. We confirm your address before anything is sent.

No. 02

The composition

The brand does not list notes for this fragrance on its own site, so we don't either.

House
Kayali
Concentration
Eau de Parfum
Family
Muskfrom the name

Sources: Kayali site

No. 03

Alternatives to Freedom Musk Matcha 45

1 brand-declared

Dupes listed here are the dupe brands' own statements about what inspired them, quoted with a link to the source. EauIndex does not claim any two fragrances smell the same. Neither EauIndex nor these brands are affiliated with the original fragrance house. Brand names are used only to identify products. All alternatives

No. 04

Questions and answers

What is the cheapest price for Freedom Musk Matcha 45 Eau de Parfum right now?

Freedom Musk Matcha 45 Eau de Parfum is sold in 50 ml and 100 ml. The brand's list price for 100 ml is $150, or $1.50 per ml. Live retailer prices are being added.

Which size of Freedom Musk Matcha 45 Eau de Parfum is the best value?

The 100 ml bottle is the best value per ml at Kayali's list prices: $1.50 per ml. Price per ml uses the size printed on the box.

Is now a good time to buy Freedom Musk Matcha 45 Eau de Parfum?

We give a buy-or-wait verdict after 30 days of daily retailer prices. Price tracking for this fragrance starts when retailer feeds are connected.

What are the dupes for Freedom Musk Matcha 45 Eau de Parfum?

Dua Fragrances describes Pure Matcha Musk as inspired by Freedom Musk Matcha 45 ($0.97 per ml). These are the dupe brands' own statements; EauIndex and those brands are not affiliated with Kayali.