Ultra Male Eau de Toilette
$83.9575 ml, $1.12/ml
Lowest in-stock US price, at Perfumania DiscounterSep 29, 202630-day returnsFree shipping over $59
We may earn a commission when you buy through links on this page. It never changes the order of prices.
The verdict
Tracking since Sep 29, 2026
Buy nowTypicalWait
Day 1 of 30. The verdict appears after 30 days of daily store prices, in 29 days. We never fill in history we did not see.
The cheapest in-stock Ultra Male Eau de Toilette 75 ml in the US today is $83.95 at Perfumania, or $1.12 per ml. Tracking since Sep 29, 2026. Prices checked Sep 29, 2026.
Before a full bottle
Try it first.
No blind buys: smaller ways to live with Ultra Male for a week before you commit.
Decants
Scent Split
Decants from $3.99
1, 2, 5 and 9 ml sprays poured from full bottles; price varies by fragrance.
Decanted by Scent Split, not by the brand.
Search Scent Split →Source, checked Sep 27, 2026Samples
MicroPerfumes
Sample vials and travel sprays
0.75 ml vials, 5 and 10 ml travel sprays; vials about $3 to $11.
Rebottled by MicroPerfumes, which says it has no agreement with the brands.
Search MicroPerfumes →Source, checked Sep 27, 2026Subscription
Scentbird
8 ml a month, $17.95
A monthly subscription: one 8 ml atomizer a month ($2.24 per ml), first month $8.97. Cancel any time; check the catalog for this scent.
See the subscription →Source, checked Sep 27, 2026
Decants and samples are poured or rebottled by these shops, not by the brand. Prices and stock vary by scent; check before you buy.
Sizes and prices
- 75 ml 2.5 oz$83.95at Perfumania, Sep 29, 2026$1.12/ml
- 125 ml 4.2 ozBest value$103.95at Perfumania, Sep 29, 2026$0.83/ml
- The 125 ml costs $20 more than the 75 ml and is 26% cheaper per ml.
Price per ml uses the size printed on the box. Testers, unboxed bottles and gift sets never set the headline price. List prices come from Jean Paul Gaultier's own US store.
Is it a deal?
Saw Ultra Male somewhere else?
Type the price from any store, a sale or a discounter. We compare it with the brand's US list price, with store prices over the last 90 days once we have 30 days of them, and with the next dated sale.
Where to buy
We may earn a commission when you buy through links on this page. It never changes the order of prices.
Before a full bottle
Try it first.
No blind buys: smaller ways to live with Ultra Male for a week before you commit.
Decants
Scent Split
Decants from $3.99
1, 2, 5 and 9 ml sprays poured from full bottles; price varies by fragrance.
Decanted by Scent Split, not by the brand.
Search Scent Split →Source, checked Sep 27, 2026Samples
MicroPerfumes
Sample vials and travel sprays
0.75 ml vials, 5 and 10 ml travel sprays; vials about $3 to $11.
Rebottled by MicroPerfumes, which says it has no agreement with the brands.
Search MicroPerfumes →Source, checked Sep 27, 2026Subscription
Scentbird
8 ml a month, $17.95
A monthly subscription: one 8 ml atomizer a month ($2.24 per ml), first month $8.97. Cancel any time; check the catalog for this scent.
See the subscription →Source, checked Sep 27, 2026
Decants and samples are poured or rebottled by these shops, not by the brand. Prices and stock vary by scent; check before you buy.
Price alert
Name your price for Ultra Male.
We check every tracked US retailer each day and email you once when it happens.
The composition
The brand does not list notes for this fragrance on its own site, so we don't either.
- House
- Jean Paul Gaultier
- Concentration
- Eau de Toilette
- Marketed as
- masculine
Jean Paul Gaultier's own US store can't be read by our fetcher, so the name, concentration and sizes on this page come from Perfumania's product feed, checked against several of the retailer's listings and its product description.
Sources: retailer product feeds
Alternatives to Ultra Male
Dua Fragrances
Error 406 Extrait de Parfum$0.97/mllist price
Dua Fragrances says:
Jean Paul Gaultier Ultra Male dupe
sourceShop at Dua Fragrances →The brand's own site
Dupes listed here are the dupe brands' own statements about what inspired them, quoted with a link to the source. EauIndex does not claim any two fragrances smell the same. Neither EauIndex nor these brands are affiliated with the original fragrance house. Brand names are used only to identify products. All alternatives
Questions and answers
What is the cheapest price for Ultra Male Eau de Toilette right now?
The cheapest in-stock Ultra Male Eau de Toilette 75 ml in the US today is $83.95 at Perfumania, or $1.12 per ml. Tracking since Sep 29, 2026. Prices checked Sep 29, 2026.
Which size of Ultra Male Eau de Toilette is the best value?
The 125 ml bottle is the best value per ml at today's lowest retailer prices: $0.83 per ml. Price per ml uses the size printed on the box.
Is now a good time to buy Ultra Male Eau de Toilette?
We started tracking Ultra Male Eau de Toilette on Sep 29, 2026. The buy-or-wait verdict appears after 30 days of prices.
What is the lowest price Ultra Male Eau de Toilette has been?
The lowest in-stock price we have recorded for the 75 ml bottle is $83.95, on Sep 29, 2026. Tracking began Sep 29, 2026.
What are the dupes for Ultra Male Eau de Toilette?
Dua Fragrances describes Error 406 as inspired by Ultra Male ($0.97 per ml). These are the dupe brands' own statements; EauIndex and those brands are not affiliated with Jean Paul Gaultier.