Skip to content
EAUIndex
IMAGINARY AUTHORSHow to Say Bicycle i.

Illustration drawn by EauIndex from the listed notes and concentration. Not a product photo.

Imaginary Authors/Fragrance

How to Say Bicycle in French

How to Say Bicycle in French is sold in 14 ml and 50 ml. The brand's list price for 50 ml is $115, or $2.30 per ml. Live retailer prices are being added.

List price, 50 ml

$115$2.30/ml

Imaginary Authors's own US list price. Live retailer prices appear as feeds connect.

Still gathering price history

The buy-or-wait verdict appears after 30 days of daily retailer prices. We never fill in history we did not see.

Next saleUlta Beauty Fall Haul, until Oct 3, 2026 (on now).Is it worth waiting? →

Before a full bottle

Try it first.

No blind buys: smaller ways to live with How to Say Bicycle in French for a week before you commit.

Decants and samples are poured or rebottled by these shops, not by the brand. Prices and stock vary by scent; check before you buy.

No. 01

Sizes and prices

List prices
  • 14 ml 0.5 oz$46brand list price$3.29/ml
  • 50 ml 1.7 ozBest value$115brand list price$2.30/ml
  • The 50 ml costs $69 more than the 14 ml at list price and is 30% cheaper per ml.

Price per ml uses the size printed on the box. Testers, unboxed bottles and gift sets never set the headline price. List prices come from Imaginary Authors's own US store, checked Sep 27, 2026.

Before a full bottle

Try it first.

No blind buys: smaller ways to live with How to Say Bicycle in French for a week before you commit.

Decants and samples are poured or rebottled by these shops, not by the brand. Prices and stock vary by scent; check before you buy.

Price alert

Name your price for How to Say Bicycle in French.

We email you once when a US store lists it at or below your price. Store prices start as retailer feeds connect.

Tell me when

One email when it happens, then the alert ends. We confirm your address before anything is sent.

No. 02

The composition

The brand does not list notes for this fragrance on its own site, so we don't either.

Concentration
Fragrance

Sources: Imaginary Authors site

No. 03

Questions and answers

What is the cheapest price for How to Say Bicycle in French right now?

How to Say Bicycle in French is sold in 14 ml and 50 ml. The brand's list price for 50 ml is $115, or $2.30 per ml. Live retailer prices are being added.

Which size of How to Say Bicycle in French is the best value?

The 50 ml bottle is the best value per ml at Imaginary Authors's list prices: $2.30 per ml. Price per ml uses the size printed on the box.

Is now a good time to buy How to Say Bicycle in French?

We give a buy-or-wait verdict after 30 days of daily retailer prices. Price tracking for this fragrance starts when retailer feeds are connected.