Illustration drawn by EauIndex from the listed notes and concentration. Not a product photo.
Heretic Parfum/Parfum
Cactus Abduction Parfum
Cactus Abduction Parfum is sold in 15 ml and 50 ml. The brand's list price for 50 ml is $165, or $3.30 per ml. Live retailer prices are being added.
List price, 50 ml
Heretic Parfum's own US list price. Live retailer prices appear as feeds connect.
The buy-or-wait verdict appears after 30 days of daily retailer prices. We never fill in history we did not see.
Next saleUlta Beauty Fall Haul, until Oct 3, 2026 (on now).Is it worth waiting? →
Before a full bottle
Try it first.
No blind buys: smaller ways to live with Cactus Abduction for a week before you commit.
Decants
Scent Split
Decants from $3.99
1, 2, 5 and 9 ml sprays poured from full bottles; price varies by fragrance.
Decanted by Scent Split, not by the brand.
Search Scent Split →Source, checked Sep 27, 2026Samples
MicroPerfumes
Sample vials and travel sprays
0.75 ml vials, 5 and 10 ml travel sprays; vials about $3 to $11.
Rebottled by MicroPerfumes, which says it has no agreement with the brands.
Search MicroPerfumes →Source, checked Sep 27, 2026Subscription
Scentbird
8 ml a month, $17.95
A monthly subscription: one 8 ml atomizer a month ($2.24 per ml), first month $8.97. Cancel any time; check the catalog for this scent.
See the subscription →Source, checked Sep 27, 2026
Decants and samples are poured or rebottled by these shops, not by the brand. Prices and stock vary by scent; check before you buy.
No. 01
Sizes and prices
- 15 ml 0.5 oz$65brand list price$4.33/ml
- 50 ml 1.7 ozBest value$165brand list price$3.30/ml
- The 50 ml costs $100 more than the 15 ml at list price and is 24% cheaper per ml.
Price per ml uses the size printed on the box. Testers, unboxed bottles and gift sets never set the headline price. List prices come from Heretic Parfum's own US store, checked Sep 27, 2026.
Before a full bottle
Try it first.
No blind buys: smaller ways to live with Cactus Abduction for a week before you commit.
Decants
Scent Split
Decants from $3.99
1, 2, 5 and 9 ml sprays poured from full bottles; price varies by fragrance.
Decanted by Scent Split, not by the brand.
Search Scent Split →Source, checked Sep 27, 2026Samples
MicroPerfumes
Sample vials and travel sprays
0.75 ml vials, 5 and 10 ml travel sprays; vials about $3 to $11.
Rebottled by MicroPerfumes, which says it has no agreement with the brands.
Search MicroPerfumes →Source, checked Sep 27, 2026Subscription
Scentbird
8 ml a month, $17.95
A monthly subscription: one 8 ml atomizer a month ($2.24 per ml), first month $8.97. Cancel any time; check the catalog for this scent.
See the subscription →Source, checked Sep 27, 2026
Decants and samples are poured or rebottled by these shops, not by the brand. Prices and stock vary by scent; check before you buy.
Price alert
Name your price for Cactus Abduction.
We email you once when a US store lists it at or below your price. Store prices start as retailer feeds connect.
No. 02
The composition
The brand does not list notes for this fragrance on its own site, so we don't either.
- House
- Heretic Parfum
- Concentration
- Parfum
Sources: Heretic Parfum site
No. 03
Questions and answers
What is the cheapest price for Cactus Abduction Parfum right now?
Cactus Abduction Parfum is sold in 15 ml and 50 ml. The brand's list price for 50 ml is $165, or $3.30 per ml. Live retailer prices are being added.
Which size of Cactus Abduction Parfum is the best value?
The 50 ml bottle is the best value per ml at Heretic Parfum's list prices: $3.30 per ml. Price per ml uses the size printed on the box.
Is now a good time to buy Cactus Abduction Parfum?
We give a buy-or-wait verdict after 30 days of daily retailer prices. Price tracking for this fragrance starts when retailer feeds are connected.