Skip to content
EAUIndex
DUA FRAGRANCESZest of Bois Oudh

Illustration drawn by EauIndex from the listed notes and concentration. Not a product photo.

Dua Fragrances/Extrait de Parfum

Zest of Bois Oudh Extrait de Parfum

Zest of Bois Oudh Extrait de Parfum is sold in 34 ml. The brand's list price for 34 ml is $60, or $1.76 per ml. Live retailer prices are being added.

List price, 34 ml

$60$1.76/ml

Dua Fragrances's own US list price. Live retailer prices appear as feeds connect.

Still gathering price history

The buy-or-wait verdict appears after 30 days of daily retailer prices. We never fill in history we did not see.

Next saleUlta Beauty Fall Haul, until Oct 3, 2026 (on now).Is it worth waiting? →

No. 01

Sizes and prices

List prices
  • 34 ml 1.1 ozBest value$60brand list price$1.76/ml

Price per ml uses the size printed on the box. Testers, unboxed bottles and gift sets never set the headline price. List prices come from Dua Fragrances's own US store, checked Sep 27, 2026.

Price alert

Name your price for Zest of Bois Oudh.

We email you once when a US store lists it at or below your price. Store prices start as retailer feeds connect.

Tell me when

One email when it happens, then the alert ends. We confirm your address before anything is sent.

No. 02

The composition

The brand does not list notes for this fragrance on its own site, so we don't either.

Concentration
Extrait de Parfum
Family
Woodyfrom the name
Marketed as
unisex

Sources: Dua Fragrances site

No. 03

What the brand says inspired it

  • Dua Fragrances describes Zest of Bois Oudh as inspired by Tom Ford Oud Wood Eau de Parfum ($3.56/ml list): our version of Tom Ford’s Oud Wood source
  • Dua Fragrances describes Zest of Bois Oudh as inspired by Mugler Ultra Zest: inspired by a hybrid of our versions of Tom Ford’s Oud Wood and Thierry Mugler’s Ultra Zest source

Dupes listed here are the dupe brands' own statements about what inspired them, quoted with a link to the source. EauIndex does not claim any two fragrances smell the same. Neither EauIndex nor these brands are affiliated with the original fragrance house. Brand names are used only to identify products.

No. 04

Questions and answers

What is the cheapest price for Zest of Bois Oudh Extrait de Parfum right now?

Zest of Bois Oudh Extrait de Parfum is sold in 34 ml. The brand's list price for 34 ml is $60, or $1.76 per ml. Live retailer prices are being added.

Is now a good time to buy Zest of Bois Oudh Extrait de Parfum?

We give a buy-or-wait verdict after 30 days of daily retailer prices. Price tracking for this fragrance starts when retailer feeds are connected.