Skip to content
EAUIndex
DUA FRAGRANCESIntense Homme Attar.

Illustration drawn by EauIndex from the listed notes and concentration. Not a product photo.

Dua Fragrances/Extrait de Parfum

Intense Homme Attar 2025 Extrait de Parfum

Intense Homme Attar 2025 Extrait de Parfum is sold in 34 ml and 100 ml. The brand's list price for 100 ml is $150, or $1.50 per ml. Live retailer prices are being added.

List price, 100 ml

$150$1.50/ml

Dua Fragrances's own US list price. Live retailer prices appear as feeds connect.

Still gathering price history

The buy-or-wait verdict appears after 30 days of daily retailer prices. We never fill in history we did not see.

Next saleUlta Beauty Fall Haul, until Oct 3, 2026 (on now).Is it worth waiting? →

No. 01

Sizes and prices

List prices
  • 34 ml 1.1 oz$55brand list price$1.62/ml
  • 100 ml 3.4 ozBest value$150brand list price$1.50/ml
  • The 100 ml costs $95 more than the 34 ml at list price and is 7% cheaper per ml.

Price per ml uses the size printed on the box. Testers, unboxed bottles and gift sets never set the headline price. List prices come from Dua Fragrances's own US store, checked Sep 27, 2026.

Price alert

Name your price for Intense Homme Attar 2025.

We email you once when a US store lists it at or below your price. Store prices start as retailer feeds connect.

Tell me when

One email when it happens, then the alert ends. We confirm your address before anything is sent.

No. 02

The composition

The brand does not list notes for this fragrance on its own site, so we don't either.

Concentration
Extrait de Parfum

Sources: Dua Fragrances site

No. 03

What the brand says inspired it

Dupes listed here are the dupe brands' own statements about what inspired them, quoted with a link to the source. EauIndex does not claim any two fragrances smell the same. Neither EauIndex nor these brands are affiliated with the original fragrance house. Brand names are used only to identify products.

No. 04

Questions and answers

What is the cheapest price for Intense Homme Attar 2025 Extrait de Parfum right now?

Intense Homme Attar 2025 Extrait de Parfum is sold in 34 ml and 100 ml. The brand's list price for 100 ml is $150, or $1.50 per ml. Live retailer prices are being added.

Which size of Intense Homme Attar 2025 Extrait de Parfum is the best value?

The 100 ml bottle is the best value per ml at Dua Fragrances's list prices: $1.50 per ml. Price per ml uses the size printed on the box.

Is now a good time to buy Intense Homme Attar 2025 Extrait de Parfum?

We give a buy-or-wait verdict after 30 days of daily retailer prices. Price tracking for this fragrance starts when retailer feeds are connected.