Skip to content
EAUIndex
DOSSIERGourmand White Flowers

Illustration drawn by EauIndex from the listed notes and concentration. Not a product photo.

Dossier/Eau de Parfum

Gourmand White Flowers Eau de Parfum

Gourmand White Flowers Eau de Parfum is sold in 50 ml and 100 ml. The brand's list price for 100 ml is $49, or $0.49 per ml. Live retailer prices are being added.

List price, 100 ml

$49$0.49/ml

Dossier's own US list price. Live retailer prices appear as feeds connect.

Still gathering price history

The buy-or-wait verdict appears after 30 days of daily retailer prices. We never fill in history we did not see.

Next saleUlta Beauty Fall Haul, until Oct 3, 2026 (on now).Is it worth waiting? →

Before a full bottle

Try it first.

No blind buys: smaller ways to live with Gourmand White Flowers for a week before you commit.

Decants and samples are poured or rebottled by these shops, not by the brand. Prices and stock vary by scent; check before you buy.

No. 01

Sizes and prices

List prices
  • 50 ml 1.7 oz$29brand list price$0.58/ml
  • 100 ml 3.4 ozBest value$49brand list price$0.49/ml
  • The 100 ml costs $20 more than the 50 ml at list price and is 16% cheaper per ml.

Price per ml uses the size printed on the box. Testers, unboxed bottles and gift sets never set the headline price. List prices come from Dossier's own US store, checked Sep 27, 2026.

Before a full bottle

Try it first.

No blind buys: smaller ways to live with Gourmand White Flowers for a week before you commit.

Decants and samples are poured or rebottled by these shops, not by the brand. Prices and stock vary by scent; check before you buy.

Price alert

Name your price for Gourmand White Flowers.

We email you once when a US store lists it at or below your price. Store prices start as retailer feeds connect.

Tell me when

One email when it happens, then the alert ends. We confirm your address before anything is sent.

No. 02

The composition

The brand does not list notes for this fragrance on its own site, so we don't either.

House
Dossier
Concentration
Eau de Parfum
Family
Gourmandfrom the name

Sources: Dossier site

No. 03

What the brand says inspired it

Dupes listed here are the dupe brands' own statements about what inspired them, quoted with a link to the source. EauIndex does not claim any two fragrances smell the same. Neither EauIndex nor these brands are affiliated with the original fragrance house. Brand names are used only to identify products.

No. 04

Questions and answers

What is the cheapest price for Gourmand White Flowers Eau de Parfum right now?

Gourmand White Flowers Eau de Parfum is sold in 50 ml and 100 ml. The brand's list price for 100 ml is $49, or $0.49 per ml. Live retailer prices are being added.

Which size of Gourmand White Flowers Eau de Parfum is the best value?

The 100 ml bottle is the best value per ml at Dossier's list prices: $0.49 per ml. Price per ml uses the size printed on the box.

Is now a good time to buy Gourmand White Flowers Eau de Parfum?

We give a buy-or-wait verdict after 30 days of daily retailer prices. Price tracking for this fragrance starts when retailer feeds are connected.