Skip to content
EAUIndex
ALEXANDRIA FRAGRANC.Sweet Suede

Illustration drawn by EauIndex from the listed notes and concentration. Not a product photo.

Alexandria Fragrances/Fragrance

Sweet Suede

Sweet Suede is sold in 30 ml, 55 ml, 60 ml and 100 ml. The brand's list price for 100 ml is $109.99, or $1.10 per ml. Live retailer prices are being added.

List price, 100 ml

$109.99$1.10/ml

Alexandria Fragrances's own US list price. Live retailer prices appear as feeds connect.

Still gathering price history

The buy-or-wait verdict appears after 30 days of daily retailer prices. We never fill in history we did not see.

No. 01

Sizes and prices

List prices
SizeLowest todayPer ml
30 ml 1 oznot yet$1.23/ml
55 ml 1.9 ozBest valuenot yet$0.78/ml
60 ml 2 oznot yet$0.83/ml
100 ml 3.4 oznot yet$1.10/ml

Price per ml uses the size printed on the box. Testers, unboxed bottles and gift sets never set the headline price. List prices come from Alexandria Fragrances's own US store, checked Sep 27, 2026.

Price alert

Name your price for Sweet Suede.

We check every tracked US retailer each day and email you once when it happens.

Tell me when

One email when it happens, then the alert ends. We confirm your address with a code first.

No. 02

The composition

The brand does not list notes for this fragrance on its own site, so we don't either.

Concentration
Fragrance
Family
Oud & Leatherfrom the name

Sources: Alexandria Fragrances site

No. 03

Questions and answers

What is the cheapest price for Sweet Suede right now?

Sweet Suede is sold in 30 ml, 55 ml, 60 ml and 100 ml. The brand's list price for 100 ml is $109.99, or $1.10 per ml. Live retailer prices are being added.

Which size of Sweet Suede is the best value?

The 55 ml bottle is the best value per ml at Alexandria Fragrances's list prices: $0.78 per ml. Price per ml uses the size printed on the box.

Is now a good time to buy Sweet Suede?

We give a buy-or-wait verdict after 30 days of daily retailer prices. Price tracking for this fragrance starts when retailer feeds are connected.