Skip to content
EAUIndex
ALEXANDRIA FRAGRANC.Suede Pineapple

Illustration drawn by EauIndex from the listed notes and concentration. Not a product photo.

Alexandria Fragrances/Fragrance

Suede Pineapple

Suede Pineapple is sold in 30 ml, 60 ml and 100 ml. The brand's list price for 100 ml is $119.99, or $1.20 per ml. Live retailer prices are being added.

List price, 100 ml

$119.99$1.20/ml

Alexandria Fragrances's own US list price. Live retailer prices appear as feeds connect.

Still gathering price history

The buy-or-wait verdict appears after 30 days of daily retailer prices. We never fill in history we did not see.

Next saleUlta Beauty Fall Haul, until Oct 3, 2026 (on now).Is it worth waiting? →

No. 01

Sizes and prices

List prices
  • 30 ml 1 oz$44.99brand list price$1.50/ml
  • 60 ml 2 ozBest value$69.99brand list price$1.17/ml
  • 100 ml 3.4 oz$119.99brand list price$1.20/ml
  • The 60 ml costs $25 more than the 30 ml at list price and is 22% cheaper per ml.
  • The 100 ml costs 3% more per ml than the 60 ml at list price: the bigger bottle is not the better value here.

Price per ml uses the size printed on the box. Testers, unboxed bottles and gift sets never set the headline price. List prices come from Alexandria Fragrances's own US store, checked Sep 27, 2026.

Price alert

Name your price for Suede Pineapple.

We email you once when a US store lists it at or below your price. Store prices start as retailer feeds connect.

Tell me when

One email when it happens, then the alert ends. We confirm your address before anything is sent.

No. 02

The composition

The brand does not list notes for this fragrance on its own site, so we don't either.

Concentration
Fragrance
Family
Oud & Leatherfrom the name

Sources: Alexandria Fragrances site

No. 03

Questions and answers

What is the cheapest price for Suede Pineapple right now?

Suede Pineapple is sold in 30 ml, 60 ml and 100 ml. The brand's list price for 100 ml is $119.99, or $1.20 per ml. Live retailer prices are being added.

Which size of Suede Pineapple is the best value?

The 60 ml bottle is the best value per ml at Alexandria Fragrances's list prices: $1.17 per ml. Price per ml uses the size printed on the box.

Is now a good time to buy Suede Pineapple?

We give a buy-or-wait verdict after 30 days of daily retailer prices. Price tracking for this fragrance starts when retailer feeds are connected.