Skip to content
EAUIndex
ALEXANDRIA FRAGRANC.Power of Vanilla

Illustration drawn by EauIndex from the listed notes and concentration. Not a product photo.

Alexandria Fragrances/Fragrance

Power of Vanilla

Power of Vanilla is sold in 30 ml, 60 ml and 100 ml. The brand's list price for 100 ml is $119.99, or $1.20 per ml. Live retailer prices are being added.

List price, 100 ml

$119.99$1.20/ml

Alexandria Fragrances's own US list price. Live retailer prices appear as feeds connect.

Still gathering price history

The buy-or-wait verdict appears after 30 days of daily retailer prices. We never fill in history we did not see.

No. 01

Sizes and prices

List prices
SizeLowest todayPer ml
30 ml 1 oznot yet$1.50/ml
60 ml 2 ozBest valuenot yet$1.17/ml
100 ml 3.4 oznot yet$1.20/ml

Price per ml uses the size printed on the box. Testers, unboxed bottles and gift sets never set the headline price. List prices come from Alexandria Fragrances's own US store, checked Sep 27, 2026.

Price alert

Name your price for Power of Vanilla.

We check every tracked US retailer each day and email you once when it happens.

Tell me when

One email when it happens, then the alert ends. We confirm your address with a code first.

No. 02

The composition

The brand does not list notes for this fragrance on its own site, so we don't either.

Concentration
Fragrance
Family
Gourmandfrom the name

Sources: Alexandria Fragrances site

No. 03

Questions and answers

What is the cheapest price for Power of Vanilla right now?

Power of Vanilla is sold in 30 ml, 60 ml and 100 ml. The brand's list price for 100 ml is $119.99, or $1.20 per ml. Live retailer prices are being added.

Which size of Power of Vanilla is the best value?

The 60 ml bottle is the best value per ml at Alexandria Fragrances's list prices: $1.17 per ml. Price per ml uses the size printed on the box.

Is now a good time to buy Power of Vanilla?

We give a buy-or-wait verdict after 30 days of daily retailer prices. Price tracking for this fragrance starts when retailer feeds are connected.