Skip to content
EAUIndex
ALEXANDRIA FRAGRANC.Egyptian Crush

Illustration drawn by EauIndex from the listed notes and concentration. Not a product photo.

Alexandria Fragrances/Fragrance

Egyptian Crush

Egyptian Crush is sold in 30 ml, 60 ml and 100 ml. The brand's list price for 100 ml is $119.99, or $1.20 per ml. Live retailer prices are being added.

List price, 100 ml

$119.99$1.20/ml

Alexandria Fragrances's own US list price. Live retailer prices appear as feeds connect.

Still gathering price history

The buy-or-wait verdict appears after 30 days of daily retailer prices. We never fill in history we did not see.

Next saleUlta Beauty Fall Haul, until Oct 3, 2026 (on now).Is it worth waiting? →

No. 01

Sizes and prices

List prices
  • 30 ml 1 oz$44.99brand list price$1.50/ml
  • 60 ml 2 ozBest value$69.99brand list price$1.17/ml
  • 100 ml 3.4 oz$119.99brand list price$1.20/ml
  • The 60 ml costs $25 more than the 30 ml at list price and is 22% cheaper per ml.
  • The 100 ml costs 3% more per ml than the 60 ml at list price: the bigger bottle is not the better value here.

Price per ml uses the size printed on the box. Testers, unboxed bottles and gift sets never set the headline price. List prices come from Alexandria Fragrances's own US store, checked Sep 27, 2026.

Price alert

Name your price for Egyptian Crush.

We email you once when a US store lists it at or below your price. Store prices start as retailer feeds connect.

Tell me when

One email when it happens, then the alert ends. We confirm your address before anything is sent.

No. 02

The composition

The brand does not list notes for this fragrance on its own site, so we don't either.

Concentration
Fragrance

Sources: Alexandria Fragrances site

No. 03

What the brand says inspired it

Dupes listed here are the dupe brands' own statements about what inspired them, quoted with a link to the source. EauIndex does not claim any two fragrances smell the same. Neither EauIndex nor these brands are affiliated with the original fragrance house. Brand names are used only to identify products.

No. 04

Questions and answers

What is the cheapest price for Egyptian Crush right now?

Egyptian Crush is sold in 30 ml, 60 ml and 100 ml. The brand's list price for 100 ml is $119.99, or $1.20 per ml. Live retailer prices are being added.

Which size of Egyptian Crush is the best value?

The 60 ml bottle is the best value per ml at Alexandria Fragrances's list prices: $1.17 per ml. Price per ml uses the size printed on the box.

Is now a good time to buy Egyptian Crush?

We give a buy-or-wait verdict after 30 days of daily retailer prices. Price tracking for this fragrance starts when retailer feeds are connected.