Skip to content
EAUIndex
ALEXANDRIA FRAGRANC.Day At The Beach

Illustration drawn by EauIndex from the listed notes and concentration. Not a product photo.

Alexandria Fragrances/Fragrance

Day At The Beach

Day At The Beach is sold in 30 ml, 55 ml and 60 ml. The brand's list price for 60 ml is $46.99, or $0.78 per ml. Live retailer prices are being added.

List price, 60 ml

$46.99$0.78/ml

Alexandria Fragrances's own US list price. Live retailer prices appear as feeds connect.

Still gathering price history

The buy-or-wait verdict appears after 30 days of daily retailer prices. We never fill in history we did not see.

No. 01

Sizes and prices

List prices
SizeLowest todayPer ml
30 ml 1 oznot yet$1.50/ml
55 ml 1.9 ozBest valuenot yet$0.73/ml
60 ml 2 oznot yet$0.78/ml

Price per ml uses the size printed on the box. Testers, unboxed bottles and gift sets never set the headline price. List prices come from Alexandria Fragrances's own US store, checked Sep 27, 2026.

Price alert

Name your price for Day At The Beach.

We check every tracked US retailer each day and email you once when it happens.

Tell me when

One email when it happens, then the alert ends. We confirm your address with a code first.

No. 02

The composition

The brand does not list notes for this fragrance on its own site, so we don't either.

Concentration
Fragrance

Sources: Alexandria Fragrances site

No. 03

Questions and answers

What is the cheapest price for Day At The Beach right now?

Day At The Beach is sold in 30 ml, 55 ml and 60 ml. The brand's list price for 60 ml is $46.99, or $0.78 per ml. Live retailer prices are being added.

Which size of Day At The Beach is the best value?

The 55 ml bottle is the best value per ml at Alexandria Fragrances's list prices: $0.73 per ml. Price per ml uses the size printed on the box.

Is now a good time to buy Day At The Beach?

We give a buy-or-wait verdict after 30 days of daily retailer prices. Price tracking for this fragrance starts when retailer feeds are connected.