Skip to content
EAUIndex
ALEXANDRIA FRAGRANC.Built Different

Illustration drawn by EauIndex from the listed notes and concentration. Not a product photo.

Alexandria Fragrances/Extrait de Parfum

Built Different Extrait de Parfum

Built Different Extrait de Parfum is sold in 100 ml. The brand's list price for 100 ml is $89.99, or $0.90 per ml. Live retailer prices are being added.

List price, 100 ml

$89.99$0.90/ml

Alexandria Fragrances's own US list price. Live retailer prices appear as feeds connect.

Still gathering price history

The buy-or-wait verdict appears after 30 days of daily retailer prices. We never fill in history we did not see.

No. 01

Sizes and prices

List prices
SizeLowest todayPer ml
100 ml 3.4 ozBest valuenot yet$0.90/ml

Price per ml uses the size printed on the box. Testers, unboxed bottles and gift sets never set the headline price. List prices come from Alexandria Fragrances's own US store, checked Sep 27, 2026.

Price alert

Name your price for Built Different.

We check every tracked US retailer each day and email you once when it happens.

Tell me when

One email when it happens, then the alert ends. We confirm your address with a code first.

No. 02

The composition

The brand does not list notes for this fragrance on its own site, so we don't either.

Concentration
Extrait de Parfum

Sources: Alexandria Fragrances site

No. 03

Questions and answers

What is the cheapest price for Built Different Extrait de Parfum right now?

Built Different Extrait de Parfum is sold in 100 ml. The brand's list price for 100 ml is $89.99, or $0.90 per ml. Live retailer prices are being added.

Is now a good time to buy Built Different Extrait de Parfum?

We give a buy-or-wait verdict after 30 days of daily retailer prices. Price tracking for this fragrance starts when retailer feeds are connected.