Skip to content
EAUIndex
ALEXANDRIA FRAGRANC.Brasilia Cologne - A.

Illustration drawn by EauIndex from the listed notes and concentration. Not a product photo.

Alexandria Fragrances/Cologne

Brasilia Cologne - Aftershave Splash

Brasilia Cologne - Aftershave Splash is sold in 90 ml. The brand's list price for 90 ml is $19.99, or $0.22 per ml. Live retailer prices are being added.

List price, 90 ml

$19.99$0.22/ml

Alexandria Fragrances's own US list price. Live retailer prices appear as feeds connect.

Still gathering price history

The buy-or-wait verdict appears after 30 days of daily retailer prices. We never fill in history we did not see.

No. 01

Sizes and prices

List prices
SizeLowest todayPer ml
90 ml 3 ozBest valuenot yet$0.22/ml

Price per ml uses the size printed on the box. Testers, unboxed bottles and gift sets never set the headline price. List prices come from Alexandria Fragrances's own US store, checked Sep 27, 2026.

Price alert

Name your price for Brasilia Cologne - Aftershave Splash.

We check every tracked US retailer each day and email you once when it happens.

Tell me when

One email when it happens, then the alert ends. We confirm your address with a code first.

No. 02

The composition

The brand does not list notes for this fragrance on its own site, so we don't either.

Concentration
Cologne

Sources: Alexandria Fragrances site

No. 03

What the brand says inspired it

  • Alexandria Fragrances describes Brasilia Cologne - Aftershave Splash as inspired by Creed Aventus Cologne ($1.90/ml list): Inspired by Aventus Cologne source

Dupes listed here are the dupe brands' own statements about what inspired them, quoted with a link to the source. EauIndex does not claim any two fragrances smell the same. Neither EauIndex nor these brands are affiliated with the original fragrance house. Brand names are used only to identify products.

No. 04

Questions and answers

What is the cheapest price for Brasilia Cologne - Aftershave Splash right now?

Brasilia Cologne - Aftershave Splash is sold in 90 ml. The brand's list price for 90 ml is $19.99, or $0.22 per ml. Live retailer prices are being added.

Is now a good time to buy Brasilia Cologne - Aftershave Splash?

We give a buy-or-wait verdict after 30 days of daily retailer prices. Price tracking for this fragrance starts when retailer feeds are connected.