Detour Eco Eau de Parfum
100 ml,
Al Haramain's own US list price. Store prices appear as retailer feeds connect.
The verdict
Tracking
Buy nowTypicalWait
The verdict appears after 30 days of daily store prices. We never fill in history we did not see.
Detour Eco Eau de Parfum is sold in 100 ml. Live retailer prices are being added.
Before a full bottle
Try it first.
No blind buys: smaller ways to live with Detour Eco for a week before you commit.
Decants
Scent Split
Decants from $3.99
1, 2, 5 and 9 ml sprays poured from full bottles; price varies by fragrance.
Decanted by Scent Split, not by the brand.
Search Scent Split →Source, checked Sep 27, 2026Samples
MicroPerfumes
Sample vials and travel sprays
0.75 ml vials, 5 and 10 ml travel sprays; vials about $3 to $11.
Rebottled by MicroPerfumes, which says it has no agreement with the brands.
Search MicroPerfumes →Source, checked Sep 27, 2026Subscription
Scentbird
8 ml a month, $17.95
A monthly subscription: one 8 ml atomizer a month ($2.24 per ml), first month $8.97. Cancel any time; check the catalog for this scent.
See the subscription →Source, checked Sep 27, 2026
Decants and samples are poured or rebottled by these shops, not by the brand. Prices and stock vary by scent; check before you buy.
Sizes and prices
- 100 ml 3.4 ozno price yet
Price per ml uses the size printed on the box. Testers, unboxed bottles and gift sets never set the headline price. List prices come from Al Haramain's own US store.
Where to buy
We may earn a commission when you buy through links on this page. It never changes the order of prices.
Perfumania
100 ml · Discounter
As of Sep 29, 2026 · 30-day returns · Free shipping over $59
$25.95Shop →$29$0.26/ml
Before a full bottle
Try it first.
No blind buys: smaller ways to live with Detour Eco for a week before you commit.
Decants
Scent Split
Decants from $3.99
1, 2, 5 and 9 ml sprays poured from full bottles; price varies by fragrance.
Decanted by Scent Split, not by the brand.
Search Scent Split →Source, checked Sep 27, 2026Samples
MicroPerfumes
Sample vials and travel sprays
0.75 ml vials, 5 and 10 ml travel sprays; vials about $3 to $11.
Rebottled by MicroPerfumes, which says it has no agreement with the brands.
Search MicroPerfumes →Source, checked Sep 27, 2026Subscription
Scentbird
8 ml a month, $17.95
A monthly subscription: one 8 ml atomizer a month ($2.24 per ml), first month $8.97. Cancel any time; check the catalog for this scent.
See the subscription →Source, checked Sep 27, 2026
Decants and samples are poured or rebottled by these shops, not by the brand. Prices and stock vary by scent; check before you buy.
Price alert
Name your price for Detour Eco.
We check every tracked US retailer each day and email you once when it happens.
The composition
The brand does not list notes for this fragrance on its own site, so we don't either.
- House
- Al Haramain
- Concentration
- Eau de Parfum
Al Haramain's own US store can't be read by our fetcher, so the name, concentration and sizes on this page come from Perfumania's product feed. No second source has confirmed it yet, so search engines are asked not to index this page.
Sources: retailer product feeds
Questions and answers
What is the cheapest price for Detour Eco Eau de Parfum right now?
Detour Eco Eau de Parfum is sold in 100 ml. Live retailer prices are being added.
Is now a good time to buy Detour Eco Eau de Parfum?
We give a buy-or-wait verdict after 30 days of daily retailer prices. Price tracking for this fragrance starts when retailer feeds are connected.